Kozmos a kozmonautika

Pokud má někdo touhu napsat něco na toto fórum a přitom to svým obsahem sem napatří, tak tady je to vhodné místo.
Uživatelský avatar
Warder
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 974
Registrován: 05.duben 2007 - 9:32

Re: Kozmos a kozmonautika

Příspěvek od Warder »

Zajtra sa uskutoční priamy prenos pokusu o štart premiérovej rakety Ariane 6 so 17 rôznymi užitočnými zaťaženiami, vrátane slovenskej družice GRB Beta

------------------
Prosím, pýtajte sa na fóre a nie v súkromných správach, aby z toho mali prospech všetci.

------------------
Nosce te ipsum.
Uživatelský avatar
Warder
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 974
Registrován: 05.duben 2007 - 9:32

Re: Kozmos a kozmonautika

Příspěvek od Warder »

Zákaz štartu rakety Falcon 9

Minulý týždeň došlo k niekoľkým incidentom so štartom rakiet Falcon 9. Zatiaľ nie je jasné, či pilotovaný vesmírny let rakety Falcon 9 nebude odložený, pretože bol vydaný zákaz štartov tejto rakety.
20 satelitov Starlink je pravdepodobne stratených
Spoločnosť SpaceX utrpela prvé zlyhanie rakety Falcon 9 počas letu od roku 2015. Raketa vypustila z poklopu 20 satelitov Starlink, ale na nebezpečne nízkej obežnej dráhe. Nie je jasné, či sa tieto satelity dajú zachrániť pomocou palubných iónových motorov.
Neúspešný let Starlink 9-3
70. orbitálny štart spoločnosti SpaceX v roku, označený Starlink 9-3, sa spočiatku zdal byť v poriadku po štarte zo základne Vandenberg Space Force Base večer vo štvrtok 11. júla o 19:35 PDT (12. júla, 2:35 UTC). Počas štartu druhého stupňa rakety Falcon 9 sa však okolo motora Merlin Vacuum nahromadilo nezvyčajné množstvo ľadu.

V dôsledku neúspešného spustenia druhého stupňa tieto satelity čoskoro zhoria v atmosfére. Podľa SpaceX bola obežná dráha, na ktorej išli satelity Starlink, v najnižšom bode v nadmorskej výške 135 km. Medzi 20 satelitmi Starlink bolo 13, ktoré majú možnosti priamej komunikácie s mobilným telefónom. Spoločnosť SpaceX oznámila, že sa jej podarilo nadviazať kontakt s 5 satelitmi - snaží sa zvýšiť ich obežné dráhy.

Prvý stupeň rakety Falcon 9 pristál
Zaujímavé je, že 1. stupeň rakety Falcon 9 z misie Starlink 9-3 (B1063) letel 19. krát a 8 minút po štarte úspešne pristál na kozmickej lodi SpaceX "Samozrejme I Still Love You". Bolo to zatiaľ 329. pristátie 1. etapy.
FAA vydal zákaz
V dôsledku tohto zriedkavého incidentu americký FAA (Federálny letecký úrad) vydal dočasný zákaz štartu všetkých rakiet Falcon 9, kým nebudú preskúmané dôvody neúspešného štartu. Toto je bežná prax pre takéto incidenty a pravdepodobne sa bude uplatňovať, kým sa nevylúči ohrozenie verejnej bezpečnosti pre budúce štarty.

Vzhľadom na tesný harmonogram štartov rakiet Falcon 9 to pravdepodobne výrazne naruší plán štartu spoločnosti SpaceX.
Ďalší štart Falconu 9 s ďalšou várkou satelitov Starlink V2 Mini bol naplánovaný na 19. júla z SLC-40, Cape Canaveral Space Force Station. 31. júla mala byť z LC-39A, Kennedyho vesmírneho strediska, spustená komerčná misia s ľudskou posádkou s názvom Polaris Dawn ako súčasť súkromného programu "Polaris" miliardára Jareda Isaacmana. Na úplne súkromnej misii ho má sprevádzať pilot Scott "Kidd" Poteet a zamestnanci SpaceX Sarah Gillis a Anna Menon. Falcon 9 ponesie kozmickú loď Crew Dragon - mal sa uskutočniť prvý súkromný výstup do vesmíru. Nateraz sú štarty pozastavené a nie je známe, kedy sa to zmení.
------------------
Prosím, pýtajte sa na fóre a nie v súkromných správach, aby z toho mali prospech všetci.

------------------
Nosce te ipsum.
Odpovědět

Zpět na „Mimo mísu“