Kolik energie vytvoří solární panely v zimě?

Vše kolem fotovoltaiky pro domácnosti, firmy a budování svépomocí

Moderátor: marekkotrba

Odpovědět
marekkotrba
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2
Registrován: 10.červen 2024 - 16:25

Kolik energie vytvoří solární panely v zimě?

Příspěvek od marekkotrba »

V České republice jsou zimy dlouhé a slunce často nesvítí po celé dny, což vede k otázce, jak efektivní mohou být fotovoltaické panely během zimního období. Zaměříme se na výkonnost elektrárny během celého roku a analyzujeme faktory, které ovlivňují její výkon v zimě.

Během zimy vyrobí panely daleko méně energie
Slunce svítí nejvíce v letních měsících, kdy dosahuje elektrárna nejvyššího výkonu. Vrcholový výkon je zaznamenán v období od dubna do srpna, kdy panely vyprodukují mezi 123 až 132 kWh elektřiny za měsíc. Během zimních měsíců klesá výkon, ale ani v nejchladnějším období není nulový. Nejnížší je výkon během listopadu, prosince a ledna, kdy se pohybuje mezi 37 až 42 kWh elektřiny měsíčně. Období s nižším výkonem je poměrně krátké a od března se výrazně zvyšuje výkon fotovoltaické elektrárny, dosahující prakticky maximálních hodnot v dubnu.

Kromě intenzity slunečního záření hraje klíčovou roli také venkovní teplota. S rostoucí teplotou dochází ke snížení výkonu – panel zahřátý letním sluncem na 50°C má o 20 % nižší výkon než při teplotě 25°C. Naopak v zimě nízká teplota přispívá k vyššímu výkonu, i při nižší intenzitě slunečního záření.

Ne všude jsou stejné podmínky v rámci ČR
Výkon fotovoltaických systémů se samozřejmě liší podle konkrétních instalací. V rámci České republiky existují významné rozdíly v hodnotách slunečního svitu – například v severních Čechách svítí slunce méně než 1200 hodin ročně, zatímco v oblasti Aše nebo na jižní Moravě průměrná doba osvitu dosahuje přes 1800 hodin za rok.

Obrázek

Kromě geografické polohy hrají při výpočtu výkonnosti fotovoltaických systémů klíčovou roli i další faktory, především orientace střechy k světovým stranám a sklon panelů. Dále ovlivňují výkon například míra zastínění okolními budovami nebo stromy, typ použitých panelů a jejich stáří, a mnoho dalších proměnných. Výkon fotovoltaických panelů během zimy a v průběhu celého roku nelze tedy stanovit jednotně, ale vždy závisí na konkrétní instalaci na konkrétním místě.

Odklízení sněhu ze solárních panelů
Doporučujeme odstranění sněhu ze solárních panelů pro zachování optimálního výkonu.

Při odstraňování sněhu z fotovoltaických panelů je důležité dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Prvním a nejvýznamnějším je zajištění vlastní bezpečnosti. Pokud je přístup na střechu z jakéhokoli důvodu nebezpečný, je bezpečnější ponechat panely zasněžené, než riskovat možné zranění. Dále se doporučuje předem uklidit prostor, kam sníh z panelů spadne, aby během odstraňování nedošlo k ohrožení žádných objektů či osob. Rovněž je důležitý správný výběr nástrojů. Sníh by měl být odstraněn pomocí hladkých nástavců nebo košťat, které nezpůsobí poškození povrchu panelů.

Další možností je namontovat na střechu speciální ohřívací zařízení, které urychleně roztaví sníh nebo námrazu. Alternativně lze využít například zahradní fukar na listí (pro odstranění sněhu) nebo hadici s teplou vodou, která ihned roztaví sníh.
Uživatelský avatar
Kenaj
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 138
Registrován: 13.červen 2008 - 22:30
Bydliště: okr.Poprad

Re: Kolik energie vytvoří solární panely v zimě?

Příspěvek od Kenaj »

a co tak pripojit aj slovensku republiku
Vu+ zero
@Maximum E85 Multibeam
@diseq prepinac-23,5°E-19,2°E-16°E-13°E-9°E-4.8°E-0,8°W
@140,motor Optibox 3800
Uživatelský avatar
Warder
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 974
Registrován: 05.duben 2007 - 9:32

Re: Kolik energie vytvoří solární panely v zimě?

Příspěvek od Warder »

Podmienky na Slovensku
V našich zemepisných podmienkach je celková doba slnečného svitu bez oblačnosti zhruba 1 200 – 2 000 hodín ročne, v závislosti od výskytu hmiel, inverznej oblačnosti, ale napríklad aj smogu.

Intenzita slnečného žiarenia sa počas roka mení. Maximum slnečného žiarenia na Slovensku zaznamenávame v júli, minimum na prelome decembra a januára. Energiu slnka možno reálne využívať 7 až 9 mesiacov v roku. Počas dňa najviac žiarenia dopadá na zem napoludnie, keď je slnko na oblohe najvyššie a cesta prechádzajúceho slnečného žiarenia cez atmosféru je najkratšia.

Najväčší podiel pri získavaní energie fotovoltickými panelmi má priame a difúzne žiarenie, ktoré vzniká rozptylom priameho žiarenia na oblakoch a nečistotách v atmosfére. Zatiaľ čo difúzne žiarenie predstavuje v lete 10 – 50 % globálneho žiarenia, jeho podiel v zime je v dôsledku oblačného počasia podstatne vyšší, preto dosahuje asi 60 % v celoročnom priemere. Fotovoltický systém pracuje, aj keď je obloha zatiahnutá, využíva pritom difúzne a odrazené žiarenie, no solárne zisky sú vtedy výrazne nižšie. Zvyčajne klesajú na pätinu výkonu.

Ročná hodnota globálneho žiarenia na Slovensku v kWh/m2 v porovnaní s ročnou výrobou v kWh/1 kWp

Obrázek

Rozdiel v intenzite slnečného žiarenia medzi najteplejšími a najchladnejšími regiónmi Slovenska je približne 15 %
------------------
Prosím, pýtajte sa na fóre a nie v súkromných správach, aby z toho mali prospech všetci.

------------------
Nosce te ipsum.
Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika (pro domácnosti, firmy a svépomocí)“