Rozbočovač DVB-S

Priestor na dotazy a diskusiu, prosby o rady a skúsenosti pri kúpe novej satelitnej a podobnej techniky
a vecí kolem /aj nehmotných ako sú operátori : )

Moderátoři: EnoSat, Steiner, cityglam1

Odpovědět
mins646
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 2
Registrován: 10.srpen 2023 - 22:49

Rozbočovač DVB-S

Příspěvek od mins646 »

Zdravím,
bývam v rodinnom dome, kde využívam skylink teda satelitnú televíziu, mám 1 parabolu ktorá má LNB konvertor. Dom má v každej izbe možnosť pripojenia ku satelitu (vstavaná kabeláz pri stavbe domu) Aktuálne mám pripojené 2 TV do tohto LNB konektoru a všetko fičí. Problem nastáva keďže chcem v domácnosti kúpiť ďalšiu TV. Problém je že káble ktoré idú z izbových prípojiek ku paraboli idú cez podkrovie kde je chránička zamurovaná v stene ktorá ide von ku parabole. No cez túto chráničku sa mi zmestia max 2 koaxiálne káble. Čož znamená že do teraz nebol problem pri 2 TV ale aktuálne keď chcem kúpiť 3 TV ten kábel už tadiaľ neprepchám ku satelitu.

Hľadal som riešenie a dočítal som sa o možnom rozbočovači ktorý by mi umožnil spraviť rozšírenie, aby som mohol spraviť z 1 koaxialného vstupu viacero výstupov. Začal som sa o tom viac zaujmať pozeraním na fórumoch, kde som sa dočítal že pri použítí pasívneho zosilňovača dochádza k tzv. útlmu a zisk zo signálu by nemusel stačiť. Taktiež som sa dočítal o aktívnom rozbočovači ktorý má v sebe zabudovaný zosilňovač no dočítal som sa že aj prílišné zosílenie o moc db môže spôsobiť problémy a treba zistiť presne o koľko treba zosíliť signál.

A nakoľko nie som profík ale lajk chcem si nechať od vás poradiť. A preto Vás žiadam o pomoc s výberom tohto zosilňovača, čo všetko potrebujem zistiť o kvalite/stave môjho pripojenia/kablu tak aby som si vedel vybrať správny zosilňovač a aby všetko frčalo tak ako má. Prípadne rady aj ako tieto veci zistím, alebo aké náradie budem potrebovať. Taktiež môžete brať v potaz že chcem to spraviť tak aby som mohol pripojiť až 4 TV (počítam do budúcna). A ešte jedná vec keby som použil rozbočovač kde je 1 vstup a 2 vystupy do TV, každá TV môže pozerať vlastný kanál ? Alebo tieto TV budu musieť pozerať tú istu stanicu ?

Za každu radu vopred ďakujem :thankyou:
vensan
Odborník
Odborník
Příspěvky: 492
Registrován: 02.duben 2006 - 19:15

Re: Rozbočovač DVB-S

Příspěvek od vensan »

pouzi system unicable no treba vymenit aj LNB a prekopat zapojenie
Jezis kristus z hrobu vstal na vianoce mi Qviarta dal
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: Rozbočovač DVB-S

Příspěvek od mmiriboy »

"mins646" píše
Problém je že káble ktoré idú z izbových prípojiek ku paraboli idú cez podkrovie kde je chránička zamurovaná v stene ktorá ide von ku parabole...
A čo by sa stalo, keby prerobíš tú "chráničku"?
Síce "unicable" nie je zlé riešenie, ale aj takéto riešenie má svoje obmedzenia. T.j. ak nerátam nutnú podporu stb pre unicable, tak je tu ďalšia vec - obmedzený sat príjem v počte možných sat pozicií.
Ja bývam tiež v RD a momentálne mám možnosť príjmať na 8 rôznych sat zariadeniach (tuneroch) 5 až 8 sat pozicií. A uvažujem to rozšíriť až na 12 sat zariadení (tunerov). Ale samozrejmosťou je fakt, že medzi parabolami (mám ich 2ks) a RD nemám žiadny nezmysel typu "chránička". Aj keď v princípe "chránička" nie je zlá vec a ja nezatracujem tento spôsob ochrany kabeláže.
:)
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
Uživatelský avatar
VTronik
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1027
Registrován: 21.srpen 2012 - 20:12

Re: Rozbočovač DVB-S

Příspěvek od VTronik »

mins646 Otázka je, jak silné koaxy máš ve zdi v chráničce. Můžeš na ten "krátký" úsek přes chráničku použít i slabší kvalitní samostatné kabely (např. Belden H121Cu). Nebo speciální, kde jsou ve společném pouzdře 4 samostatné slabší koaxiály barevně odlišené. Používají se například na připojení LNB a mutlipřepínačů. Protáhneš zdí jeden a máš v něm 4 samostatné.
Samozřejmě lze systém předělat na Unicable, ale to bude finančně nákladnější.
Předpokládám, že na parabole je možné připojit ke stávajícímu LNB další receiver. Pokud nikoliv, je úvaha o použití LNB Unicable zcela na místě, protože se musí LNB vyměnit v obou případech. Unicable LNB je dražší, podmínka funkčnosti je i podpora systému Unicable u reciverů.

Poznámka: Na zesilovač zapomeň, za normálních podmínek nelze signál ze standardního LNB rozbočovat běžným rozbočovačem, protože ladění chtěného transpondéru družice probíhá již v LNB volbou polarizace a pásma. To si řídí receiver po kabelu, takže nelze na jeden kabel připojit dva receivery, které by dávaly současně různé povely na LNB. Tento problém řeší systém Unicable, který funguje jinak. To za mne alespoň pro základní pochopení principu a problému.
VU+ Duo4K SE, Dual DVB-S2, Dual DVB-T2, SSD Samsung 870 2TB
VU+ Duo2, 2x DVB-S2, SSD Patriot 1TB
MAX T90, Skylink
mins646
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 2
Registrován: 10.srpen 2023 - 22:49

Re: Rozbočovač DVB-S

Příspěvek od mins646 »

mmiriboy píše:A čo by sa stalo, keby prerobíš tú "chráničku"?
Síce "unicable" nie je zlé riešenie, ale aj takéto riešenie má svoje obmedzenia. T.j. ak nerátam nutnú podporu stb pre unicable, tak je tu ďalšia vec - obmedzený sat príjem v počte možných sat pozicií.
Ja bývam tiež v RD a momentálne mám možnosť príjmať na 8 rôznych sat zariadeniach (tuneroch) 5 až 8 sat pozicií. A uvažujem to rozšíriť až na 12 sat zariadení (tunerov). Ale samozrejmosťou je fakt, že medzi parabolami (mám ich 2ks) a RD nemám žiadny nezmysel typu "chránička". Aj keď v princípe "chránička" nie je zlá vec a ja nezatracujem tento spôsob ochrany kabeláže.
:)
Čo sa týka vymenenia chárničky to nie je dobrý nápad nakoľko ta chránička ide v podstate cez celu stenu z exterieru až do interieru, a nechcem kôli chráničke zbytočne demolovať stenu, a čo sa týka toho unicable to sa mi celkom pozdáva, zatiaľ čo som pochopil z textu a trochu googlenia, potrebujem mať podporu set top boxu, používam AB CryptoBox 800UHD, to som našiel že podporu má, no horšie je to z TV nakoľko 1 TV má set top box práve tento AB CryptoBox 800UHD, ale druhý TV má v sebe zabudovaný tuner S v ktorom je vložená karta, a neviem sa dočítať či práve môj TV podporuje tento unicable, takže to je trochu otázne. Ale skôr má zaujimali tie nevýhody ďalšie a to konkrétne obmedzený sat príjem v počte možných sat pozícii. Z tohto som úplne mimo čo to pre mňa ako uživateľa znamená ??
A taktiež není možnosť ako zistiť podporu unicable cez nastavenia TV ?
VTronik píše:mins646 Otázka je, jak silné koaxy máš ve zdi v chráničce. Můžeš na ten "krátký" úsek přes chráničku použít i slabší kvalitní samostatné kabely (např. Belden H121Cu). Nebo speciální, kde jsou ve společném pouzdře 4 samostatné slabší koaxiály barevně odlišené. Používají se například na připojení LNB a mutlipřepínačů. Protáhneš zdí jeden a máš v něm 4 samostatné.
Samozřejmě lze systém předělat na Unicable, ale to bude finančně nákladnější.
Předpokládám, že na parabole je možné připojit ke stávajícímu LNB další receiver. Pokud nikoliv, je úvaha o použití LNB Unicable zcela na místě, protože se musí LNB vyměnit v obou případech. Unicable LNB je dražší, podmínka funkčnosti je i podpora systému Unicable u reciverů.

Poznámka: Na zesilovač zapomeň, za normálních podmínek nelze signál ze standardního LNB rozbočovat běžným rozbočovačem, protože ladění chtěného transpondéru družice probíhá již v LNB volbou polarizace a pásma. To si řídí receiver po kabelu, takže nelze na jeden kabel připojit dva receivery, které by dávaly současně různé povely na LNB. Tento problém řeší systém Unicable, který funguje jinak. To za mne alespoň pro základní pochopení principu a problému.
Takže keby som dal iba klasický rozbočovač bez unicable tak by som mal na každom príjmači (set top boxe) ktorý ide z tohto rozbočavača ten istý kanál ? Ale technológia unicable vie toto vyriešiť tak aby na každom recieveri (set top boxe) bol rôzný ?

Lebo pripadá mi to že najlepšie mi to práve vychádza na tento unicable, nakoľko mam LNB reciever v ktorom sú aktuálne iba 2 porty a tie sú aktuálne obsadené (2 TV), a nakoľko ďalsi LNB sa mi nedá dať na parabolu tak by som tak či tak musel kupovať nový reciever.

Len teda chcem si ešte upresniť ako funguje zapojenie tohto unicable nakoľko pozeral som niečo ale som mierne zmätení, potrebujem LNB unicable reciever, ktorý bude na parabole, z tatiaľ pôjde kábel cez chráničku na podkrovie kde bude unicable rozbočovač a z tohto rozbočovaču to pôjde do rôznych izieb ? Spravne chápem ??
Uživatelský avatar
VTronik
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1027
Registrován: 21.srpen 2012 - 20:12

Re: Rozbočovač DVB-S

Příspěvek od VTronik »

mins646 píše:Takže keby som dal iba klasický rozbočovač bez unicable tak by som mal na každom príjmači (set top boxe) ktorý ide z tohto rozbočavača ten istý kanál ?
Ne, na LNB se ladí polarizace a pásmo. Takže do tuneru půjde část transpondérů například z polarizace V a pásma H. Až v tuneru přijímače (receiveru) se naladí konkrétní transpondér a z něj se demoduluje datový tok a následně přijímaný kanál.
Závislý tuner (ten, který nebude posílat povely k LNB) potom může naladit pouze kanály jen z polarizace V a pásma H. Jiné ne, budou nedostupné.
Unicable to obchází jiným přesunem (konverzí) transpondérů do rozsahu ladění tuneru v přijímači (hodně zjednodušeně řečeno). Proto je jejich počet omezený podle verze Unicable.
mins646 píše:Lebo pripadá mi to že najlepšie mi to práve vychádza na tento unicable, nakoľko mam LNB reciever v ktorom sú aktuálne iba 2 porty a tie sú aktuálne obsadené (2 TV), a nakoľko ďalsi LNB sa mi nedá dať na parabolu tak by som tak či tak musel kupovať nový reciever.
Pokud to tak je, je úvaha o Unicable komponentech zcela na místě. Jen je potřeba ověřit, zda to umí obsloužit všechny přijímače včetně TV tuneru. Omezení počtu transpondérů, které Unicable "naladí" nejsou pro běžné užití obvykle problém.
mins646 píše:Len teda chcem si ešte upresniť ako funguje zapojenie tohto unicable nakoľko pozeral som niečo ale som mierne zmätení, potrebujem LNB unicable reciever, ktorý bude na parabole, z tatiaľ pôjde kábel cez chráničku na podkrovie kde bude unicable rozbočovač a z tohto rozbočovaču to pôjde do rôznych izieb ? Spravne chápem ??
Potřebuješ Unicable LNB konvertor. Receiver je přijímač, myšlený je tím ten, co je u televize (nebo TV samotná).
ZDE máš odkaz, základ jak to funguje.

Pro zcela nezávislý příjem bez omezení musíš zajistit propojení samostatným kabelem mezi LNB a přijímači (receivery). Potom si každý přijímač naladí z LNB nezávisle cokoliv. To znamená v chráničce zvýšit počet kabelů, nějakým ze způsobů, co jsem psal výše.
VU+ Duo4K SE, Dual DVB-S2, Dual DVB-T2, SSD Samsung 870 2TB
VU+ Duo2, 2x DVB-S2, SSD Patriot 1TB
MAX T90, Skylink
sanchez13
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 106
Registrován: 27.červenec 2011 - 16:35

Re: Rozbočovač DVB-S

Příspěvek od sanchez13 »

ja len doplnim.

Treba sa pozriet aku unicable podporu ma ten cryptobox, ci podporuje UNicable I, alebo aj Unicable II.
Podla toho sa rozhodnut ake LNB kupit. Unicable II ti zaruci dostatok rozsirovania do buducnosti.
Pripadne pokryje aj to ak v buducnosti kupis viac tunerovy STB.

Existuju aj Unicable LNB, ktore maju okrem unicable aj standardny (legacy) vystup. Kedze uz mas od paraboly 2 kable do domu potiahnute, tak ten legacy mozes pripojit ku tej TV s internym tunerom ak TV nepodporuje Unicable. A Unicable vystup v dome rozbocis tam kde budes potrebovat.

napr tu si mozes pozriet ake unicable LNB su v ponuke.
Dobry predajca ti aj poradi ako by si to mohol zapojit a odporuci aj prislusenstvo ako su rozbocovace a podobne.

S.
3x DM525 HD Combo, 1x DM900, 1x DM920, openATV 6.4
skateraining
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 13
Registrován: 21.říjen 2012 - 23:48

Re: Rozbočovač DVB-S

Příspěvek od skateraining »

Žiadnym UNICABLE by som ho nestrašil, ak použije quatro LNB a zapojí len vstupy H/H a H/V tak stačia 2 koaxy (keďže skylink CZ/SK nám vysiela takmer výhradne v pásme H/H a H/V) , čiže stačí vymeniť LNB za quatro (15€) a dole dať multisvitch 5/4 (45€) potom mu stačia 2 káble a všetko bude hrať na 4 telky. Opravte ma ak sa mýlim...

Dnes opäť tento prípad, úspešne na 3 TV, štvrtá bude až sa dokúpi nový STB.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Odpovědět

Zpět na „Poradna pri nákupe ... ??? ... >>> ... :-)“