Anteny pre DVB-T.

Všetko o anténach , zosilňovačoch a rozvodoch pre DVB-T/C

Moderátoři: EnoSat, Steiner

Odpovědět
Dušan72
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 23
Registrován: 13.říjen 2010 - 18:45
satelitni prijimac: Ferguson Ariva 200 hd

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od Dušan72 »

No už je objednaná, tak snad bude OK. Když sousedi podemnou chytí na tu co jsem dával o pár příspěvků spět, tak tato snad nebude horší.
Dušan72
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 23
Registrován: 13.říjen 2010 - 18:45
satelitni prijimac: Ferguson Ariva 200 hd

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od Dušan72 »

Tak anténa dorazila.Dal jsem ji na balkon, bez nějakého nastavování přibližně na Krásné (cca 75 km) a jede parádně. Dokonce mě jede i Hřebečov Svitavy čt v HD i když je to úplně jiným směrem a dál. Díky za rady, satelit šel do sklepa :-)
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od mmiriboy »

Ja nemám tak veľký "sklep", aby sa mi tam vmestili všetky satelitné pakšamenty!
:D :D :D
Ale tešíma, že ti to funguje!
:poklona:
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
vlada
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 121
Registrován: 18.březen 2006 - 15:00
Kontaktovat uživatele:

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od vlada »

Dušan72 píše:Tak anténa dorazila.Dal jsem ji na balkon, bez nějakého nastavování přibližně na Krásné (cca 75 km) a jede parádně. Dokonce mě jede i Hřebečov Svitavy čt v HD i když je to úplně jiným směrem a dál. Díky za rady, satelit šel do sklepa :-)

Tak SD mazanicím zdar. :D
Dušan72
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 23
Registrován: 13.říjen 2010 - 18:45
satelitni prijimac: Ferguson Ariva 200 hd

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od Dušan72 »

Není to hrozné, mám úhlopříčku 106 cm plazmu a tam je to v pohodě. Zatím je v HD Čt a určitě něco přibude. Jinak jsem měl Ferguson Ariva 200HD a to zase tak moc znatelný rozdíl v této úhlopříčce není. :)

Edit: Tak jsem ještě z důvodu že mě to semtam začtverečkuje na HD objednal ještě tento zesilovač https://www.exasoft.cz/emos-zesilovac-s ... 98747.html

s tímto zdrojem https://www.exasoft.cz/napajeci-zdroj-1 ... 87587.html
Snad to za něco stojí, ale jak tu již proběhlo, něco podobného mě bylo doporučeno.
hlustvisihak
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 569
Registrován: 15.březen 2009 - 21:32

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od hlustvisihak »

možná si tu psal co máš ? mrkni do menu třeba to má napajení do antény ???

a zdroj nebudeš potřebovat ???
Dušan72
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 23
Registrován: 13.říjen 2010 - 18:45
satelitni prijimac: Ferguson Ariva 200 hd

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od Dušan72 »

Ani v menu ani v nastavení jsem nic nenašel. Mám Panasonic TX-P42X10Y manual je i zde https://data.e-manual.eu/cs/nahled-navo ... ana-1.html
Ale nikde nic není.
Uživatelský avatar
decik
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 625
Registrován: 08.květen 2010 - 13:02

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od decik »

V televizi máš pouze DVB-T tuner pozemního vysílání. Spíš než nákup zdroje, volil bych nákup set top boxu DVB-T2 H265/HEVC, který má v menu volbu napájení antény, něco takového:
https://www.tsbohemia.cz/maxxo-t2_d2733 ... hwEALw_wcB
Dušan72
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 23
Registrován: 13.říjen 2010 - 18:45
satelitni prijimac: Ferguson Ariva 200 hd

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od Dušan72 »

No tuner jsem zatim nechtěl kupovat, protože pokud mě odejde TV než vypnou DVB-T tak budu kupovat s DVB-T2. Protože TV už bude mít 9 let, tak by se to i mohlo stát.
Uživatelský avatar
decik
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 625
Registrován: 08.květen 2010 - 13:02

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od decik »

V domácnosti je většinou větší počet starších TV bez DVB-T2, tak by se snad uplatnění v případě poruchy stávající TV našlo. Už dnes je vysílání v DVB-T2 s výhodou příjmu v HD kvalitě, nahrávání na USB a použití některých internetových aplikací přes lan a přehrávání přes USB a to za celkem zajímavou cenu (pokud odečtu cenu potřebného napájecího adaptéru pro anténní zesilovač). :-)
Dušan72
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 23
Registrován: 13.říjen 2010 - 18:45
satelitni prijimac: Ferguson Ariva 200 hd

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od Dušan72 »

No jo, ale adaptér už je objednaný se zesilovačem. Tv mám jen jednu, nepotřebuji víc. Tak že je to asi vyřešené. Jinak jsem někde četl, že když je napájen zdrojem 12v, tak je to lepší než 5v z tuneru, ale to jsem jen četl a nevím co je na tom pravdy. :-)
Uživatelský avatar
decik
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 625
Registrován: 08.květen 2010 - 13:02

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od decik »

:D Pak není co řešit. :good: :poklona:
Uživatelský avatar
VTronik
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1027
Registrován: 21.srpen 2012 - 20:12

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od VTronik »

Dušan72 píše:Není to hrozné, mám úhlopříčku 106 cm plazmu a tam je to v pohodě. Zatím je v HD Čt a určitě něco přibude. Jinak jsem měl Ferguson Ariva 200HD a to zase tak moc znatelný rozdíl v této úhlopříčce není. :)

Edit: Tak jsem ještě z důvodu že mě to semtam začtverečkuje na HD objednal ještě tento zesilovač https://www.exasoft.cz/emos-zesilovac-s ... 98747.html

s tímto zdrojem https://www.exasoft.cz/napajeci-zdroj-1 ... 87587.html
Snad to za něco stojí, ale jak tu již proběhlo, něco podobného mě bylo doporučeno.
Jak jsi přišel k tomu poznání, že to potřebuje zesilovač??? Jestliže máš na tom vodojemu antény operátorů, potom je to dobrá cesta jak se zbavit příjmu úplně. Nevíš totiž vůbec nic o skutečných úrovních signálu z antény.
VU+ Duo4K SE, Dual DVB-S2, Dual DVB-T2, SSD Samsung 870 2TB
VU+ Duo2, 2x DVB-S2, SSD Patriot 1TB
MAX T90, Skylink
Dušan72
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 23
Registrován: 13.říjen 2010 - 18:45
satelitni prijimac: Ferguson Ariva 200 hd

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od Dušan72 »

No, jelikož už je to objednané, tak to už vyzkouším a uvidím. Operátor tam je, ale to je jiným směrem. Jak jsem již psal. HD mě sem tam čtverečkuje, u noch mém teď zrovna kvalitu signálu cca na třičtvrtě a sílu cca na dvou třetinách, tak to zrovna jde, ale někdy je to slabší. Vím že o tom nic nevím, proto jsem chtěl radu a takový zesilovač mě tu byl doporučen, že ho možná budu potřebovat, tak to zkouším.
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od mmiriboy »

No, uvidíš?!
Ja osobne, keď už zosilňovač, tak by som si vybral nejaký z nižším ziskom (pre začiatok)!
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
Dušan72
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 23
Registrován: 13.říjen 2010 - 18:45
satelitni prijimac: Ferguson Ariva 200 hd

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od Dušan72 »

Někde jsem četl, že je nejlepší volit mezi 15-25 db, tak jsem zvolil 20 db, co jsem koukal, tak je to takový střed. Tak jsem myslel že 20 db není tak moc. A ještě jsem koukal aby to mělo šumové číslo méně než 2 db.
Uživatelský avatar
VTronik
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1027
Registrován: 21.srpen 2012 - 20:12

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od VTronik »

Dušane, zesilovač se dává do rozvodu obvykle ze dvou důvodů:
1) Má hradit ztráty signálu mezi anténou a přijímačem. Nemůže "vylepšit signál".
2) V případě vyššího šumového čísla přijímače může zlepšit celkové šumové číslo soustavy (anténa až přijímač včetně jeho vstupní části a demodulace signálu).

Ad 1) Z toho plyne, že zesílení má být tak velké, aby nahradilo tyto ztráty. Pokud máš pouze anténu, kabel a přijímač, tak jsou při správném zapojení a kvalitních komponentech ztráty nízké (v jednotkách dB). Není tedy potřeba významné zesilování, příjem digitálu nestojí na síle signálu, ale příjmu bez chybovosti.

Ad 2) Z principu fungování tunerů a klasických laděných obvodů plyne, že šumové číslo vstupní části přijímače je vyšší než šumové číslo předzesilovačů. K celkovému zhoršení šumového čísla soustavy dále přispívají všechny prvky od antény až k přijímači. Zjednodušeně řečeno, jde o to, jaký signál musí vycházet z antény, aby byl zajištěn příjem na přijímači. Zesílením signálu na anténě při zachování jeho kvalitativních parametrů se tak zlepšuje celkové šumové číslo soustavy, protože signál vycházející z antény může být slabší a s horším odstupem signál šum než bez použití zesilovače na anténě. To je obvykle problematika dálkového příjmu.
VU+ Duo4K SE, Dual DVB-S2, Dual DVB-T2, SSD Samsung 870 2TB
VU+ Duo2, 2x DVB-S2, SSD Patriot 1TB
MAX T90, Skylink
Dušan72
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 23
Registrován: 13.říjen 2010 - 18:45
satelitni prijimac: Ferguson Ariva 200 hd

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od Dušan72 »

Tak pokud to chápu dobře, tak tak u programů co někdy začtverečkují a vysílač je téměř 100 km kvduchem daleko a ještě bokem, by ke zlepšení mohlo dojít. Ale je otázkou, co to udělá s tím bližším, ten je tuším něco přes 70 km. Ale to uvidím až to zapojím.

Jen jak to vlastně funguje? Ve chvíly kdy nebude v elektrice napaječ, tak to pojede jako bez zesilovače, nebo to bude mít na to nějaký vliv? Popř. jestli se nemůže bez napájení něco zničit?
Jde mě o to, že pokud to pomůže na to vzdálenější, ale naopak to zhorší ten blíž, tak to prostě jen vytáhnout z elektriky.
Uživatelský avatar
decik
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 625
Registrován: 08.květen 2010 - 13:02

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od decik »

Bez napájení anténního zesilovače to nepůjde, nebo velmi špatně. Pokud nebude zapojený napaječ, signál se silně zhorší.
Dušan72
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 23
Registrován: 13.říjen 2010 - 18:45
satelitni prijimac: Ferguson Ariva 200 hd

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od Dušan72 »

Tak že to bude horší než kdyby tam nebyl? Tak jsem mylně myslel, že to bude jak kdyby tam nebyl :-D .
No uvidím až dorazí a zatím budu doufat.
Odpovědět

Zpět na „DVB-T/C antény a meracia technika“