Zilina prijem CZ MPX

Pokrytie jednotlivých regiónov + cezhraničný príjem

Moderátoři: EnoSat, Steiner

Odpovědět
Uživatelský avatar
tvsystemy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 42
Registrován: 17.červen 2013 - 18:14

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od tvsystemy »

Jeffino píše:Inak páni, viete čo sa stane s krivkou selektivity kanálového zlučovača (ktorého ladený obvod vám naladili na profi mašine) po pripojení koaxiálneho kábla?

Prípadne čo sa stane s krivkou selektivity pasívneho kanálového priepustu?

Pri analógu, kde bola v jednom kanáli nosná obrazu a zvuku to podľa mňa veľmi nevadilo... Ale ako to ovplyvní tých "x" nosných rozložených v jednom kanáli, ťažko povedať, vec na diskusiu. Zamysleli ste sa niekedy nad takým niečím? ;)
Ide o to, či sa budeme baviť v akademickej rovine, alebo z praktického hľadiska. Pripojením koaxu pripájame záťaž (impedanciu, teda nie je tu len odporová časť, ale i kapacitná a indukčná). Dochádza tak ku zmene strmosti krivky selektivity u filtrov (priepuste a zádrže). Pokiaľ sa krivka pri priepusti rozširuje, obvod prepúšťa aj nežiadúce frekvencie, v opačnom prípade zas tlmí aj z kanálu (reprezentovaný šírkou pásma), ktorý chceme prepúšťať. Pri zádržiach je to naopak. Predpokladám, že firmy, alebo jednotlivci s týmto aspoň trochu uvažujú pri návrhoch a realizácii filtrov.
Z praktického hľadiska som nemal s týmto problémy, pri tvorbe anténnych systémov a zlučovaní si dávam pozor, aby som nežiadúce frekvencie dostatočne utlmil a žiadúce dostal k TV s dobrými parametrami (MER, chBER, S/N) a dostatočnou rezervou signálu.
ANTÉNNA A SAT TECHNIKA

http://www.tvsystemy.wbl.sk

ZA - KM - CA
Uživatelský avatar
Jeffino
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 200
Registrován: 11.leden 2012 - 9:48
Bydliště: okres Martin

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od Jeffino »

Áno, presne to som mal na mysli... Ja som si to tiež niekedy neuvedomoval. Horšie je, že napr. taký obyčajný pasívny filter sa nie len utlmí ale aj odladí, môže sa potom stať, že spektrum žiadaného kanála sa nachádza "na boku" rezonančnej krivky. Aký to má vplyv som neskúmal. Je možné, že veľmi malý, neviem. Každopádne, jednotlivé nosné sú amplitúdovo skreslené, či to vadí veľmi alebo skoro vôbec, ťažko povedať.
TECHNIKA A OBVODY VYSOKÝCH FREKVENCIÍ
- Výroba a zlaďovanie štandardných komponentov anténnych rozvodov
- Výroba špeciálnych komponentov podľa požiadaviek
- Prelaďovanie komponentov
- Meranie rozvodov/komponentov profesionálnou meracou technikou
Uživatelský avatar
tvsystemy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 42
Registrován: 17.červen 2013 - 18:14

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od tvsystemy »

Jeffino píše:Áno, presne to som mal na mysli... Ja som si to tiež niekedy neuvedomoval. Horšie je, že napr. taký obyčajný pasívny filter sa nie len utlmí ale aj odladí, môže sa potom stať, že spektrum žiadaného kanála sa nachádza "na boku" rezonančnej krivky. Aký to má vplyv som neskúmal. Je možné, že veľmi malý, neviem. Každopádne, jednotlivé nosné sú amplitúdovo skreslené, či to vadí veľmi alebo skoro vôbec, ťažko povedať.
Nikdy sa nespolieham iba na obyčajné zlučovače. Ich oddeľovací útlm je cca 20 - 25 dB, útlm cca 4-5 dB, predpokladajú sa vyrovnané hodnoty signálov na jeho vstupe. Toto vyrovnanie sa v praxi niekedy nedá dosiahnúť, oddeľovací útlm je často tiež nedostatočný, zlučovač neprepúšťa a netlmí presne to, čo sa od neho v ideálnom stave očakáva. Keď sa robí systém s viacerými anténami (3, 4, 5, atď), tak je to aj na dlhšie zamyslenie a prepočty :D . Preto treba dodatočne utlmovať, prepúšťať, filtrovať, rozne kombinovať zlučovanie, atď. Potom sa zase signál rozbočuje na potrebný počet TV (treba uvažovať vhodné linkové zosilnenie strát na rozbočeniach a na kábloch a dosiahnúť na TV zásuvke, resp. na konci koaxu pri TV signál v "rozumných hodnotách").
ANTÉNNA A SAT TECHNIKA

http://www.tvsystemy.wbl.sk

ZA - KM - CA
Discovery
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 12
Registrován: 25.březen 2007 - 15:35

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od Discovery »

Ahojte,

po dlhsej dobe som sem zavital a nesmierne ma tesi diskusia ktora sa tu rozprudila. Je to dokaz ze aj v nasom regione su technici zapaleni pre ich profi pracu - obzivu za ktorou si na plno stoja. Je pritom uplne jedno odkial ste (za, mt, km,ca...) . Ja, ktory sa zivim absolutne niecim inym, no tato technika ma zaujima a bavi, hoci sam nemam doma zatial televizor :) mozem opat len skonstatovat ze vam drzim palce aby sa DVB-T rozsirilo do tej miery, ze vas profi pristup a know how si na seba zarobi u kazdeho z vas v uvedenych regionoch. To nadsenie a skusenosti co sem pisete je jedna radost citat a nie je to nic ine nez cesta spoznania na urovni ktoru dosiahnu 3-4 ludia v celom tomto regione, pac pre ostatnych je to zakodovany jazyk :) Drzim palce a dufam ze oproti "vykoristovatelom" - firmam ponukajucich dvb-s a dvb-c ponuky sa VAM bude darit.
Discovery
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 12
Registrován: 25.březen 2007 - 15:35

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od Discovery »

Ahojte,

tak som sa konecne k prebojoval k ladeniu. Stare hrdzave sito pokrutene este z cias analogu so symetrizakom a zosilovacom prepojene cez adapter - vyhybku do PC. Vysledky su nizsie v obrazkoch. Zaujimave bolo rozchodit DVB-H s TV UNIZA zo Zilinskej univerzity.
Skoda len Lysej hory. Na tu by som uz potreboval kupit vykonnejsiu antenu a pohrat sa so zlucenim signalov...
Celkom zaujimave by bolo skusit EMU na plustelku, ale to myslim zatim nepude :)

http://www.ab-forum.info/viewtopic.php? ... stelka+emu
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
tvsystemy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 42
Registrován: 17.červen 2013 - 18:14

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od tvsystemy »

Discovery píše:Ahojte,

tak som sa konecne k prebojoval k ladeniu. Stare hrdzave sito pokrutene este z cias analogu so symetrizakom a zosilovacom prepojene cez adapter - vyhybku do PC. Vysledky su nizsie v obrazkoch. Zaujimave bolo rozchodit DVB-H s TV UNIZA zo Zilinskej univerzity.
Skoda len Lysej hory. Na tu by som uz potreboval kupit vykonnejsiu antenu a pohrat sa so zlucenim signalov...
Celkom zaujimave by bolo skusit EMU na plustelku, ale to myslim zatim nepude :)

http://www.ab-forum.info/viewtopic.php? ... stelka+emu
ahoj, na plustelke zatial nie je nic tak zaujimave, aby si s tym lamali hlavu hackery. Casom sa to moze zmenit, ak rozsiria ponuku a pojde to v T2. Uvidime...
ANTÉNNA A SAT TECHNIKA

http://www.tvsystemy.wbl.sk

ZA - KM - CA
Discovery
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 12
Registrován: 25.březen 2007 - 15:35

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od Discovery »

Neviete do kedy bude trvať dočasné zníženie výkonu:

35 V Krížava, 1449 + 80 m -dočasne znížený výkon ERP: 1,995 kW Mux 1
?
Pokiaľ viem, dôvod na znížený výkon už pominul (analóg v PL).
djdodiak
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 12
Registrován: 30.duben 2011 - 18:19

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od djdodiak »

Nedavno som dostal info priamo z Towercomu, ze po Nitre a Kralovej Holi ma prist na rad aj Krizava. Okrem zvysenia vykonu prveho muxu zacne z Krizavy ficat aj mux 4, cize Plustelka. Zatial vsak nie je rozhodnute,ci ostane aj na Straniku, alebo nie. Presun muxu 4 na Krizavu hodnotim ako velmi pozitivny krok, kedze ten Stranik nedoletel moc daleko. Budu vsak miesta, kde to bude robit paseku ako momentalne mux 3. :unknown:
Discovery
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 12
Registrován: 25.březen 2007 - 15:35

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od Discovery »

s takymto terennym profilom LH v ZA by ste to videli na colorku

http://www.ansat-tn.sk/kategoria/antenn ... sik-vaten/

alebo sito vaten

http://www.ansat-tn.sk/kategoria/antenn ... h-v-vaten/

s dakym zosilovacom (viem ze idealne by to bolo odmerat...) ?

Ci nemozne? Na stare pl sito so symetrakom a zosilovacom, ako aj na 6 prvkovej yagi nasiel aky taky signal, ale na DVB-T tuner v notasku to nestacilo ani na vyhladanie stanic v Muxe... .
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
tvsystemy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 42
Registrován: 17.červen 2013 - 18:14

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od tvsystemy »

Discovery píše:s takymto terennym profilom LH v ZA by ste to videli na colorku

http://www.ansat-tn.sk/kategoria/antenn ... sik-vaten/

alebo sito vaten

http://www.ansat-tn.sk/kategoria/antenn ... h-v-vaten/

s dakym zosilovacom (viem ze idealne by to bolo odmerat...) ?

Ci nemozne? Na stare pl sito so symetrakom a zosilovacom, ako aj na 6 prvkovej yagi nasiel aky taky signal, ale na DVB-T tuner v notasku to nestacilo ani na vyhladanie stanic v Muxe... .
Ahoj, bez zmerania budeš naozaj iba laborovať. Podľa terénneho profilu sa to nedá vôbec určiť. Zmeranie ťa vyjde lacnejšie, ako nakúpiť Colorku so zosikom. Ale ak sa chceš zabaviť a zahnať nudu, tak investuj do "materiálu" a skúšaj :).
ANTÉNNA A SAT TECHNIKA

http://www.tvsystemy.wbl.sk

ZA - KM - CA
jarddo
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 78
Registrován: 17.listopad 2009 - 22:04

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od jarddo »

Dobry den.
Mozem sa popytat ci je nieco nove v tejto oblasti,zvlast Vlcince.Je moznost ulovit tu signal z nejakeho blizkeho ceskeho multiplexu??Bolo tu v tomto vlakne rozvadzane v minulosti ale bolo to dost davno tak ci sa nam tu nieco nezmenilo.Dakujem
VU solo 4K FBC
Twin DVBT/T2
1TB HDD
Uživatelský avatar
decik
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 625
Registrován: 08.květen 2010 - 13:02

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od decik »

jarddo
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 78
Registrován: 17.listopad 2009 - 22:04

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od jarddo »

Dakujem za link.Idem to pozriet ,snad pridem na to ako to funguje.
A nejaku realnu skusenosti v tejto lokalite by niekto nemal?Dakujem
VU solo 4K FBC
Twin DVBT/T2
1TB HDD
Uživatelský avatar
Jeffino
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 200
Registrován: 11.leden 2012 - 9:48
Bydliště: okres Martin

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od Jeffino »

V Ziline ide standardne Lysa Hora - 37k a 54k. Situacia je priazniva najma na Hajiku, kde okrem Lysej Hory ide aj Brno-Kojal (odraz od Martinskych Holi) - 29k, 40k a 59k (vzacnost). Tiez polske multiplexy - Wisla Skriczne - 41k, 55k, 58k - tiez je sanca na VHF 7k - nemam overene.

Dalej v Ziline ide aj Valasske Klobouky - 33k a 49k.

Zalezi od lokality. Spravidla ide o hranicny prijem (vykonnejsia antena + predzosilnovac).
TECHNIKA A OBVODY VYSOKÝCH FREKVENCIÍ
- Výroba a zlaďovanie štandardných komponentov anténnych rozvodov
- Výroba špeciálnych komponentov podľa požiadaviek
- Prelaďovanie komponentov
- Meranie rozvodov/komponentov profesionálnou meracou technikou
jarddo
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 78
Registrován: 17.listopad 2009 - 22:04

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od jarddo »

Ok,dakujem.
Idem zajtra nieco poskusat tak uvidim.Zacnem klasickym sitom .Som len na 1-vom poschodi tak uvidim..Dik
VU solo 4K FBC
Twin DVBT/T2
1TB HDD
Uživatelský avatar
Jeffino
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 200
Registrován: 11.leden 2012 - 9:48
Bydliště: okres Martin

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od Jeffino »

Zhruba takto vyzerá pokrytie z Lysej Hory.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
TECHNIKA A OBVODY VYSOKÝCH FREKVENCIÍ
- Výroba a zlaďovanie štandardných komponentov anténnych rozvodov
- Výroba špeciálnych komponentov podľa požiadaviek
- Prelaďovanie komponentov
- Meranie rozvodov/komponentov profesionálnou meracou technikou
Uživatelský avatar
tvsystemy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 42
Registrován: 17.červen 2013 - 18:14

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od tvsystemy »

Jeffino píše:Zhruba takto vyzerá pokrytie z Lysej Hory.
Pokrytie podľa obrázka treba brať orientačne (vcelku s ním však súhlasím), pretože aj zástavba robí so signálom "svoje"... Naopak, blízko ulice Predmestská, kde podľa mapy je hluché miesto, sa mi podarilo zrealizovať bezproblémový príjem 37 a 54 kanálu pred pár rokmi. Na Vlčincoch to niekde pôjde, inde nie. Treba skúšať, nevzdávať sa hneď, alebo to dať zmerať...
ANTÉNNA A SAT TECHNIKA

http://www.tvsystemy.wbl.sk

ZA - KM - CA
jarddo
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 78
Registrován: 17.listopad 2009 - 22:04

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od jarddo »

Takže je to hluché,ani tuk...z balkóna z 1-vého poschodia.Asi sa stým nemá ani zmysel zapodievať.Predpokladám že zo strechy by to bolo OK ale ťahať 30-40m kábla by asi nebolo moc dobre ani estetické.
VU solo 4K FBC
Twin DVBT/T2
1TB HDD
Uživatelský avatar
Jeffino
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 200
Registrován: 11.leden 2012 - 9:48
Bydliště: okres Martin

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od Jeffino »

Otázka je či máš priamy výhľad na smer Lysá Hora - treba pozrieť na mape. Ak máš priamy výhľad - nie je vo výhľade iný panelák a podobne - je šanca.
TECHNIKA A OBVODY VYSOKÝCH FREKVENCIÍ
- Výroba a zlaďovanie štandardných komponentov anténnych rozvodov
- Výroba špeciálnych komponentov podľa požiadaviek
- Prelaďovanie komponentov
- Meranie rozvodov/komponentov profesionálnou meracou technikou
jarddo
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 78
Registrován: 17.listopad 2009 - 22:04

Re: CZ MPX - Zilina

Příspěvek od jarddo »

Priamy výhľad v ponimami že ho vidím to nie.Vidieť ho len s okololitych kopcov,Straník atď, ale priamo pred panelákom,balkónom nemáme nič,ale cca 200 m cez cestu je 10p.panelák a ten je predsunutý voči línii nášho paneláku cca o 6-8m.De facto nás panelák má dlhšiu stranu,líniu /paneláku/ smerovanú presne na Lysú Horu ,na smer Divina-Dlhé Pole.Možno ešte skúsim neskôr s inou anténou a za lepšich poveternostných podmienok...
VU solo 4K FBC
Twin DVBT/T2
1TB HDD
Odpovědět

Zpět na „DVB-T regióny“