PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Priestor na dotazy a diskusiu, prosby o rady a skúsenosti pri kúpe novej satelitnej a podobnej techniky
a vecí kolem /aj nehmotných ako sú operátori : )

Moderátoři: EnoSat, Steiner, cityglam1

Odpovědět
bogaro
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 4
Registrován: 16.květen 2011 - 8:44

PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od bogaro »

Zdrávím všetkých štamgastov satelitnej techniky,zvažujem kúpu novej paraboly MAXIMUM TOROIDAL T-55 prípadne T-90 zaujíma ma ale aký typ LNB konvertorov si mám k nej dokúpiť,predajca u ktorého som sa na to pýtal mi odpovedal že to je v podstate jedno závisi od kvality a tým aj vyššej ceny ale mňa zaujíma skôr aký priemer má mať vhodný LNB konvertor aby mi to
na parabole v tých držiakoch LNB sedelo.Budem rád za každú radu.
s pozdravom bogaro.
Uživatelský avatar
VTronik
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1027
Registrován: 21.srpen 2012 - 20:12

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od VTronik »

Nejdříve je nutné se rozhodnout, zda chceš T55 nebo T90. Na liště u T90 je logicky více místa a také má vyšší zisk. Tím jsi limitován u T55 s ohledem na schopnosti příjmu. Pro zodpovězení je dle mne nutné dát si dohromady nejdříve tuto odpověď. Co budu (chci) přijímat?
VU+ Duo4K SE, Dual DVB-S2, Dual DVB-T2, SSD Samsung 870 2TB
VU+ Duo2, 2x DVB-S2, SSD Patriot 1TB
MAX T90, Skylink
Uživatelský avatar
w.o.l.f.
Expert fóra
Expert fóra
Příspěvky: 946
Registrován: 26.únor 2010 - 18:39
Bydliště: Ostravsko

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od w.o.l.f. »

bogaro píše:Zdrávím všetkých štamgastov satelitnej techniky,zvažujem kúpu novej paraboly MAXIMUM TOROIDAL T-55 prípadne T-90 zaujíma ma ale aký typ LNB konvertorov si mám k nej dokúpiť,predajca u ktorého som sa na to pýtal mi odpovedal že to je v podstate jedno závisi od kvality a tým aj vyššej ceny ale mňa zaujíma skôr aký priemer má mať vhodný LNB konvertor aby mi to
na parabole v tých držiakoch LNB sedelo.Budem rád za každú radu.
s pozdravom bogaro.
kup t-90 - jednoznačně, a to už jen proto, že na t-90 dosáhnes odstupu 3°mezi lnb, tedy není problém umístit vedle sebe pozice 16E a 19E nebo 1W a 4W, kdežto u malé t-55 jde o rozestup 4,5°. Budeš mít dostatečnou rezervu a komfort při instalaci. Velikost neřeším, je to jiná kapitola.
zgemma h7s, Vu+solo2, t-90 4°W-39°E
bogaro
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 4
Registrován: 16.květen 2011 - 8:44

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od bogaro »

Dakujem za odpovede, rozhodol som sa pre T-90 ku ,neviem ale akým spôsobom dostanem signál napr.z 16 pozíc do prijímača,mám len diseq prepínač na 8 družíc a na tak veľký počet družíc som nenašiel žiadny diseq.Vie mi niekto poradiť?
dík bogaro.
Uživatelský avatar
w.o.l.f.
Expert fóra
Expert fóra
Příspěvky: 946
Registrován: 26.únor 2010 - 18:39
Bydliště: Ostravsko

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od w.o.l.f. »

však kup 1/16 diseqc
https://www.satelity.ellano.sk/diseqc-p ... 1_202.html
akorát pozor na jednu věc na přepínači je plastový obal samotný přepinač je plechová krabička, na které je nálepka-schema zapojení vývodů. Už jsem s setkal s tím, že byla na špatné straně. To je kdyby Ti neprocházely povely...
zgemma h7s, Vu+solo2, t-90 4°W-39°E
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od mmiriboy »

bogaro píše:Dakujem za odpovede, rozhodol som sa pre T-90 ku ,neviem ale akým spôsobom dostanem signál napr.z 16 pozíc do prijímača,mám len diseq prepínač na 8 družíc a na tak veľký počet družíc som nenašiel žiadny diseq.Vie mi niekto poradiť?
dík bogaro.
Pri DiSEqC prepínači 8/1 sa dá prakticky pripojiť až 32 sat pozícií. A to tak, že zapojíš do kaskády ďalších 8ks DiSEqC prepínačov 4/1. Samozrejme je potrebná kombinácia 1.0 a 1.1 protokolov v menu nastavení stb pre správne prepínanie DiSEqC povelov.
:)
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
bogaro
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 4
Registrován: 16.květen 2011 - 8:44

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od bogaro »

Ak tomu správne rozumiem signál z jednotlivých parabol zvediem do 8ks DISEqC prepínačov 4/1 z nich potom výstupy do DISEqC 8/1 a odtiaľ už potom výstup priamo do satelitného prijímača.Neni mi ale jasná tá kombinácia protokolov 1.0 a 1.1 v menu nastavenia stb pre správne prepínanie DISEqC povelov.Vedel by si mi to nejak podrobnejšie popísať prípadne poslať nejaký link kde je to vysvetlené .
dík bogaro.
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od mmiriboy »

bogaro píše:Ak tomu správne rozumiem signál z jednotlivých parabol zvediem do 8ks DISEqC prepínačov 4/1 z nich potom výstupy do DISEqC 8/1 a odtiaľ už potom výstup priamo do satelitného prijímača.Neni mi ale jasná tá kombinácia protokolov 1.0 a 1.1 v menu nastavenia stb pre správne prepínanie DISEqC povelov.Vedel by si mi to nejak podrobnejšie popísať prípadne poslať nejaký link kde je to vysvetlené .
dík bogaro.
Áno správne tomu rozumieš, takto som to myslel. Samozrejme tie prvé DiSEqC prepínače 4/1 sa môžu zameniť aj za DiSEqC prepínače 2/1, čo v praxi znamená, že do toho DiSEqC prepínača 8/1 môžeš pripojiť trebárs aj monoblock.
Čo sa týka nastavení v menu stb, tak tie som tu na fóre uz niekoľkokrát zverejňoval - fotografie z popisom, len bohužiaľ už si nepamätám, že kde presne, v akej téme, vlákne. Skús popozerať, použiť vyhľadávanie, ja to mám síce zálohované aj v PC, ale kedže to bolo už dávnejšie, tiež by som to musel pohľadať. A tiež neviem, či sa k tomu cez víkend dostanem, ak áno, tak to sem vložím. :)
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
gchevalier
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 243
Registrován: 30.prosinec 2018 - 10:56

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od gchevalier »

môže to byť funkčné (lacnejšie) riešenie, no môže mať svoje nevýhody,

miesto jedného switchu 16 portového, 5 ks switchov, reťazenie switchov zvyšuje útlm cca 2x, plus útlm na zvýšenej (množstvo) kabeláži ... a nie každý prijímač sa s tým nastavením (kombinácia DiseqC 1.0 +1.1) musí vysporiadať rovnako dobre ...
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od mmiriboy »

Tu na obr. je príklad možnej kombinácie DiSEqC 8/1 + ďaľších 3ks DiSEqC prepínačov 4/1.
DiSEqC 8-1+3x DiSEqC 4-1 zapojenie.png
A v tomto "rar" súbore nájdeš síce staršie (sú ešte zo starého IPboxu 9900HD - a v terajších linuxoch je nastavenie dosť podobné), ale obdobné a funkčné nastavenia tunera pre jednotlivé sat pozície v menu linux stb pri kombinácii protokolov 1.0 a 1.1.
Moje nast.stb + lnb + diseqc.rar
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
Uživatelský avatar
VTronik
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1027
Registrován: 21.srpen 2012 - 20:12

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od VTronik »

Vrátím se k mému příspěvku výše. Pokud chce bogaro přijímat více než 8 pozic po instalaci paraboly (do 16 včetně), tak je lepší varianta použít relé 16/1. Je to technicky jednodušší řešení, které se snáze nastaví. Ještě jde o to, zda bude signál z paraboly používán pouze pro jednoho účastníka (tuner) nebo je potřeba počítat s využitím pro více tunerů. Například pro více než 4. V nákladech potom hraje roli i cena LNB a je dobře takovou sestavu správně navrhnout vcelku. Ale pro použití v jedné domácnosti se mi jeví jako technicko-ekonomicky nejlepší řešení použití jednoho relé bez kaskády. Do 4 tunerů včetně lze řešit bez problémů použitím quad LNB a 4 identických relé (tam je již ale cenově konkurenční varianta s quattro LNB a multipřepínačem). Pokud vše včetně případného pozemáku prokabeluješ u antény, dolů jdou finálně "jen" 4 kabely. Při použití kaskády počet propojů narůstá. Takže je nutné mít jasno, kolik pozic chceš přijímat a kolik tunerů to bude zásobovat. Můj názor.

PS: I to řešení s jedním relé 16/1 jde ve finále rozšířit co se počtu přijímaných pozic týká.
VU+ Duo4K SE, Dual DVB-S2, Dual DVB-T2, SSD Samsung 870 2TB
VU+ Duo2, 2x DVB-S2, SSD Patriot 1TB
MAX T90, Skylink
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od mmiriboy »

"VTronik" - Ten návrh riešenia DiSEqC prepínačov vznikol na základe požiadavky nicka "bogaro" - písal o tom, že vlastní DiSEqC 8/1 prepínač a chce v budúcnosti využívať príjem signálu až zo 16 sat pozícií.
Ale samozrejme máš pravdu, pri kaskádovom zapojení je o niečo vyšší utlm signálu a je potrebné aj viac kabeláže a F spojov. :)
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
Uživatelský avatar
VTronik
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1027
Registrován: 21.srpen 2012 - 20:12

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od VTronik »

To nebylo nijak proti tvému příspěvku. Proč to tak máš chápu, je to logické. Jen jsem chtěl, aby si bogaro uvědomil, že by měl na začátku dobře začít. Zejména když jde o novou instalaci. Pozdější "lepení vlaštovčího hnízda" by se mu nejen prodražilo...
Řeší co použít, ale měl by nejdříve vědět proč to použít.

Přeji ti kvalitní a bezproblémový příjem :)
VU+ Duo4K SE, Dual DVB-S2, Dual DVB-T2, SSD Samsung 870 2TB
VU+ Duo2, 2x DVB-S2, SSD Patriot 1TB
MAX T90, Skylink
Uživatelský avatar
w.o.l.f.
Expert fóra
Expert fóra
Příspěvky: 946
Registrován: 26.únor 2010 - 18:39
Bydliště: Ostravsko

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od w.o.l.f. »

to je určitě správná připomínka
zgemma h7s, Vu+solo2, t-90 4°W-39°E
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od mmiriboy »

VTronik píše:4 mmiriboy
To nebylo nijak proti tvému příspěvku. Proč to tak máš chápu, je to logické. Jen jsem chtěl, aby si bogaro uvědomil, že by měl na začátku dobře začít. Zejména když jde o novou instalaci. Pozdější "lepení vlaštovčího hnízda" by se mu nejen prodražilo...
Řeší co použít, ale měl by nejdříve vědět proč to použít.

Přeji ti kvalitní a bezproblémový příjem :)
Ja som vôbec nepovedal a ani si nemyslím, že svojim príspevkom ideš proti mne.
Len pre vysvetlenie, ten obr. bol v podstate "vymyslený", nieje to moje reálne domáce zapojenie. Ja mám doma momentálne len 2 paraboly a 8 LNB, čiže nepotrebujem zatiaľ takéto zapojenie DiSEqC prepínačov v kaskáde (používam 4ks 8/1 DiSEqC prepínačov). Išlo mi hlavne o to, aby autor tohto vlákna mal aspoň nejakú predstavu o tom, že ako majú byť nastavené DiSEqC povely pri takomto kaskádovom zapojení - v podstate ma o to aj žiadal.
:)
Naposledy upravil(a) mmiriboy dne 09.leden 2021 - 19:38, celkem upraveno 1 x.
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
Uživatelský avatar
vlado222
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 126
Registrován: 20.prosinec 2016 - 6:32

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od vlado222 »

perfektné, Miro,
zase som si niečo nové osvojil - metódu zapojenia kaskády,
aj keď mi to bolo zhruba jasné, teraz som sa v tom utvrdil,
ja osobne tiež používam 3ks 8/1 na 3ks TV z jednej E85, ale toto je dobré vedieť !
vďaka !
VU+ SOLO 4K, VTI 14.0.3, FHD Glass 17, OSCam r11570,
VU+ UNO 4K SE, VTI 14.0.5, FHD Glass 17, OSCam r11570,
Formuler 4 Turbo, 2x AB Cryptobox 650HD,

Maximum E85 multifocus, 28,2°E _ 23,5°E _ 19,2°E _ 13°E _ 4,9°E _ 0,8°W
bogaro
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 4
Registrován: 16.květen 2011 - 8:44

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od bogaro »

mmiriboy,VTronik-chlapi dík za schému zapojenia kaskády a za rady,len pre doplnenie jedná sa o príjem jedného účastníka,myslím že informácií mám dosť takže ešte raz vďaka
bogaro
Uživatelský avatar
VTronik
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1027
Registrován: 21.srpen 2012 - 20:12

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od VTronik »

Jen si ještě ujasni, jestli ten jeden účastník bude používat například dvoutunerový receiver. Je rozdíl jak má být účastník chápán. Protože i v případě dvoutunerového přijímače se jedná vlastně o dva účastníky, aby byl zajištěn nezávislý příjem každého tuneru.
VU+ Duo4K SE, Dual DVB-S2, Dual DVB-T2, SSD Samsung 870 2TB
VU+ Duo2, 2x DVB-S2, SSD Patriot 1TB
MAX T90, Skylink
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: PARABOLA MAXIMUM TOROIDAL T-55 aké LNB dokúpiť

Příspěvek od mmiriboy »

Správna poznámka od "VTronik", ja to môžem doplniť iba o svoju skúsenosť, t.j. u mňa na pozíciách 23,5E, 0,8W a 16E sa nachádzajú LNB octo, čiže v praxi používam 4ks 8/1 DiSEqC prepínačov + 2ks 2/1 DiSEqC prepínačov (takto zatiaľ - v budúcnosti zrejme nastanú ešte malé zmeny!) V súčastnosti mám reálne zapojených 5ks stb s toho je jeden 4-tuner (3x DVB-S/S2).
:)
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
Odpovědět

Zpět na „Poradna pri nákupe ... ??? ... >>> ... :-)“