Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Priestor na dotazy a diskusiu, prosby o rady a skúsenosti pri kúpe novej satelitnej a podobnej techniky
a vecí kolem /aj nehmotných ako sú operátori : )

Moderátoři: EnoSat, Steiner, cityglam1

Dybbuk
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 11
Registrován: 13.duben 2021 - 11:02

Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od Dybbuk »

Ahojte,
zacnem tym, ze finalne nastavenie pride spravit technik co sa tomu venuje, no dovtedy by som rad aspon vyskusal cely system.

Moja otazka je, ze ci na prijimaci potrebujem urobit nejake specialne nastavenia aby som aspon zachytil signal, alebo ako postupovat, nakolko nejak sa mi nezda ze lepsiu uroven signalu ako 0% sa mi zatial nepodarilo dosiahnut.

Komponenty su nasledovne: VU+ duo 4K SE, parabola Maximum 85, LNB SilverSky TWIN.
Nastavenia v prijimaci: Tuner A - nastavenie: jednoduche, mod: jediny, satelit Astra 23.5E, Tuner B - nastavenie: jednoduche, mod: jediny, satelit Astra 23.5E
Nastavenia hardwaru: sklon paraboly cca 34°, azimuth podla dishpointer.com na duuzicu na pozicii 13E, skew 5°, samostatny koaxial do kazdeho tunera (celkovo 2). Stred drziaku LNB som zosuladil s ryskou 13°E na tej hlinikovej liste a LNB som umiestnil na poziciu 23.5E.
+ som do prijimaca natiahol zoznam kanalov pre Astra 23.5E.

Skusal som zmenu nastavenia paraboly vo vsetkych smeroch s citom, no uroven signalu 0% bolo moje maximum. V minulosti som uz parkrat nastavoval parabolu a nebola to az takato raketova veda a nebola to takato multi parabola.. Preto mam podozrenie ci problem nemoze byt niekde inde, no ja tym nastaveniam v prijimaci moc nerozumiem + ten OS enigma2 nie je moc user friendly

Nejake rady? Vdaka
Dybbuk
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 11
Registrován: 13.duben 2021 - 11:02

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od Dybbuk »

A este navyse som prispevok omylom zaradil do nespravnej kategorie, ospravedlnujem sa, neviem to uz presunut.
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od mmiriboy »

Merák, merák, merák!
Takéto nastavenia podľa teoretických výpočtov stoja častokrát za starú bačkoru!
Ty, ak chceš mať stred paraboly na Hotbirde 13e, tak keď umiestniš do stredu paraboly LNB, tak zákonite musíš mať aj s tejto pozicie 13e signál. Kvalitu a silu toho príjmaného signálu treba nastaviť na maximálne hodnoty. A až po tomto úkone môžeš zo stredu paraboly to LNB presunúť na pozíciu 23,5e. Samozrejme tu netreba zabúdať na ďalšiu vec, t.j. nastavenie celej paraboly v horizontálnej rovine, keďže parabola E-85 Maximum má aj takúto možnosť nastavenia.
:)
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
Dybbuk
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 11
Registrován: 13.duben 2021 - 11:02

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od Dybbuk »

Ďakujem za tip, skusim zacat este raz tak, ze najprv umiestnim LNB do stredu paraboly a skusim chytit signal. Nasledne budem hladat polohu LNB pre 23.5.
Co myslis nastavenim paraboly v horizontalnej rovine? Ja pod tym pojmom rozumiem azimuth. Alebo mas namysli to celkové natocenie / odklonenie taniera voci horizontalnej rovine? To som myslel ze tam je kvoli LNB skew, aby sa nemuselo pracne pootacat s LNB ale sa pootoci s celou zostavou.
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od mmiriboy »

Dybbuk píše:Co myslis nastavenim paraboly v horizontalnej rovine? Ja pod tym pojmom rozumiem azimuth. Alebo mas namysli to celkové natocenie / odklonenie taniera voci horizontalnej rovine? To som myslel ze tam je kvoli LNB skew, aby sa nemuselo pracne pootacat s LNB ale sa pootoci s celou zostavou.
Čo tým myslím?
Pozri si priložený pdf súbor - manuál k parabole, v ktorom sa popisuje v kroku č 10 (Step 10) o možnom celkovom pootočení paraboly. T.j. pohyb v tej polmesiacovej drážke na dieli č.17 (viz.obr. popisu jednotlivých dielov paraboly).
Na tejto p. sa robí celkový skew paraboly a potom aj skew jednotlivých LNB v ich držiakoch.

Apropo:
Tu v tomto vlákne hľadaj veškeré info ohľadom tejto E-85 paraboly:
viewtopic.php?f=27&t=40399
:)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
vador
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 163
Registrován: 08.červenec 2009 - 13:12
Bydliště: rajón Trnava

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od vador »

Máš teraz jedno LNB a setting na Astru3, takže kľudne si v strede s LNB hľadaj tú Astru, nerieš nijaký skew M85 však aj tak Ti to potom celé príde nastaviť technik ... A v menu VU si nájdi nejaký plugin na ukázanie signálu a maj pri tom nastavené správne hodnoty daného TP z A3
VU+ SOLO2 /Openpli 8.3-release/
1x 90 + monoblok Quad
1x M85 + 0,8W-5E-13E-16E-19,2E-23,5E-28,2E
Dybbuk
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 11
Registrován: 13.duben 2021 - 11:02

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od Dybbuk »

No finalne sa mi podarilo chytit nejaky signal - na chybe bola moja hlupost resp. neskusenost, no ked som si pozrel original nemecky manual, tak mi doplo co robim zle.
Akurat ze aj napriek tomu ze hodnoty mam v priemere SNR: 83% a AGC: 97% mi to nenajde ani jednu stanicu.
To mi pride dost zvlastne.
Ked tam natiahnem zoznam stanic cez DreamboxEditd, tak mi to takuto nejaku podivnost hlasi: No Data on Transponder (Timeout reading Pat)

Rovnaka situacia aj po factory reset a nainstalovani predvoleneho zoznamu kanalov.
Plugin na intenzitu signalu ani nepotrebujem doinstalovat, tento Vu+ Duo tam ma defaultne nejaky SatFinder vo web rozhrani, takze si to viem v realnom case sledovat vonku na mobile.
vador
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 163
Registrován: 08.červenec 2009 - 13:12
Bydliště: rajón Trnava

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od vador »

Signál máš, ale nevieš z jakého satelitu ... nenaťahuj zoznam ak nevieš kam mieriš ale to len preskenuj a podľa nájdených staníc si zistíš, kde si zakotvil
VU+ SOLO2 /Openpli 8.3-release/
1x 90 + monoblok Quad
1x M85 + 0,8W-5E-13E-16E-19,2E-23,5E-28,2E
zbyneksk
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 74
Registrován: 27.únor 2015 - 20:26

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od zbyneksk »

Dybbuk píše:No finalne sa mi podarilo chytit nejaky signal - na chybe bola moja hlupost resp. neskusenost, no ked som si pozrel original nemecky manual, tak mi doplo co robim zle.
Akurat ze aj napriek tomu ze hodnoty mam v priemere SNR: 83% a AGC: 97% mi to nenajde ani jednu stanicu.
To mi pride dost zvlastne.
To, že vidíš hodnoty nějakého signálu, ještě neznamená, že máš signál ze správně pozice, zkus pohnout parabolou vlevo, vpravo, aby jsi chytil to co potřebuješ.
Před časem, ještě s analogem ten obraz skákal sám, prvně šum a pak to naskočilo. Bez měřícího přístroje to chce více trpělivosti (nebo zkušenosti).
Jako první se podívej na kompas, alespoň ten co je na mobilu, aby jsi viděl, kterým směrem máš tu parabolu, respektive LNB nasměrovat. Případně jsou k tomu appky.
Dybbuk
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 11
Registrován: 13.duben 2021 - 11:02

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od Dybbuk »

vador píše:Signál máš, ale nevieš z jakého satelitu ... nenaťahuj zoznam ak nevieš kam mieriš ale to len preskenuj a podľa nájdených staníc si zistíš, kde si zakotvil
Veď práve, že po preskenovaní je počet nájdených staníc rovný nule. :unknown:
Keď nenatiahnem zozam staníc tak mi pre zmenu zas ta vstavaná aplikácia SatFinder neukazuje signál, je to viazané na konkrétny kanál. Skúsim teda pohladať a nainštalovať nejaký plugin podľa odporúčania vyššie
zbyneksk píše:To, že vidíš hodnoty nějakého signálu, ještě neznamená, že máš signál ze správně pozice, zkus pohnout parabolou vlevo, vpravo, aby jsi chytil to co potřebuješ.
Před časem, ještě s analogem ten obraz skákal sám, prvně šum a pak to naskočilo. Bez měřícího přístroje to chce více trpělivosti (nebo zkušenosti).
Jako první se podívej na kompas, alespoň ten co je na mobilu, aby jsi viděl, kterým směrem máš tu parabolu, respektive LNB nasměrovat. Případně jsou k tomu appky.
Blíži sa víkend tak sa s tým ešte pohrám, no popravde s kompasom/aplikáciami v mobile nemám veľmi pozitívnu skúsenosť, skôr to situáciu zhoršovalo.
Uživatelský avatar
VTronik
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1027
Registrován: 21.srpen 2012 - 20:12

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od VTronik »

Satfinder má také zadané konkrétní parametry transpondéru. Takže když tam nahraješ správné ladění pro A23,5E a použiješ TP, který není jinde duplicitní, tak musíš naladit i přes satfinder přímo A23,5E. To, že ti neukazuje signál je právě proto, že nesouhlasí parametry TP ze seznamu s tím, co jsi našel (na co si nasměroval parabolu).
VU+ Duo4K SE, Dual DVB-S2, Dual DVB-T2, SSD Samsung 870 2TB
VU+ Duo2, 2x DVB-S2, SSD Patriot 1TB
MAX T90, Skylink
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od mmiriboy »

Ono, ak mu stb ukazuje že má signál, ale nie si si istý tým, že na akej sat pozícii si, tak dá sa s tým vydžubať aj inak. Pri skenovaní neznámej sat pozície zapni NIT (sieťové) vyhľadávanie. A pri naskenovaní funkčného TP stačí podľa názvu nájdených programov a frekvencie TP vyhľadať na nete, že ktorá je to sat pozícia. Ja osobne by som použil zoznam programov, ktorý je vytvorený na parabola.cz
Viz. odkaz:
https://www.parabola.cz/satelit/
Naposledy upravil(a) mmiriboy dne 23.duben 2021 - 17:06, celkem upraveno 1 x.
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
zbyneksk
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 74
Registrován: 27.únor 2015 - 20:26

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od zbyneksk »

mmiriboy píše:Ono, ak mu stb ukazuje že má signál, ale nie si si istý tým, že na akej sat pozícii si, tak je dá sa s tým vydžubať aj inak. Pri skenovaní neznámej sat pozície zapni NIT (sieťové) vyhľadávanie. A pri naskenovaní funkčného TP stačí podľa názvu nájdených programov a frekvencie TP vyhľadať na nete, že ktorá je to sat pozícia.
No nebo tak, když se nedaří nahodit na správnou pozici, jak jsem psal dříve, a už je signál, tak akorát zjistit na které pozici jsme.
Používám Google, do kterého zadám “název naskenovaného kanálu + Lyngsat”.
Tak jednoduše zjistím, zda mám parabolou natočit doleva, nebo doprava.
Dybbuk
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 11
Registrován: 13.duben 2021 - 11:02

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od Dybbuk »

Dakujem za vsetky rady, dnes to z nejakeho dovodu zacalo fungovať, nie som si vedomý ze by som nieco robil inak ako včera, akurát som prehodil koaxiálne káble z lnb naopak, ale neviem ci to moze mat vplyv. Teraz idem skusit pretocit na astru, kupim dalsi LNB a neham to nastavit technikovi.
Potom by som rad rozchodil CCCAM, k tomu najdem nejake info na fóre, alebo o tom sa tu nehovori? Plus sa este isto ozvem s nejakymi problemami.
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od mmiriboy »

Dybbuk píše:Dakujem za vsetky rady, dnes to z nejakeho dovodu zacalo fungovať, nie som si vedomý ze by som nieco robil inak ako včera, akurát som prehodil koaxiálne káble z lnb naopak, ale neviem ci to moze mat vplyv. Teraz idem skusit pretocit na astru, kupim dalsi LNB a neham to nastavit technikovi.
Potom by som rad rozchodil CCCAM, k tomu najdem nejake info na fóre, alebo o tom sa tu nehovori? Plus sa este isto ozvem s nejakymi problemami.
Vplyv by to nemalo mať, pokiaľ máš obidva koaxy v poriadku vrátane F-konektorov?! Samozrejme za predpokladu, že aj to LNB je ok a signál je z oboch výstupov v poriadku. :)
Ohľadom cccamu je tu toho popísané veľmi veľa. Apropo odporúčam začať študovať oscam, ten dokáže oveľa viac, ako cccam reader. :)
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
Dybbuk
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 11
Registrován: 13.duben 2021 - 11:02

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od Dybbuk »

mmiriboy píše: Vplyv by to nemalo mať, pokiaľ máš obidva koaxy v poriadku vrátane F-konektorov?! Samozrejme za predpokladu, že aj to LNB je ok a signál je z oboch výstupov v poriadku. :)
Ohľadom cccamu je tu toho popísané veľmi veľa. Apropo odporúčam začať študovať oscam, ten dokáže oveľa viac, ako cccam reader. :)
Vďaka, rozchodil som teda nejakým spôsobom OSCam, akurát by som mal otázku, že to že to viac nejde ako ide je záležitosť lokálneho nastavenia OSCam, alebo je to vina servera na ktorý sa to pripája? Zasekáva sa to, má to výpadky, je to k ničomu. Ak tomu viem nejak pomôcť, uvítam rady, lebo som v tom stratený.
Uživatelský avatar
EnoSat
Legenda Fóra
Legenda Fóra
Příspěvky: 2740
Registrován: 20.únor 2008 - 19:16
satelitni prijimac: Dreambox - Dr.HD F16 - TBS5925
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od EnoSat »

na 90 percent vina servera , na 10 percent vina kopca zbytocnosti v konfigoch
ROVER TAB900+ , Televes H30 FLEX
Gibertini OP100LN /85E-53W/
WaveFrontier T90 /51E-39E-36E-33E-28E-26E-23E-19E-16E-13E-9E-7E-5E-2E-1W-4W/
Edision MIO+ 4K, Octagon SF8008, Mutant HD51, QVIART Lunix, Ustym 4K S2 OTT, VU Solo4K, Dreambox 900UHD/7020HD/500HD, TBS-5925/5530/5220
Uživatelský avatar
mmiriboy
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1869
Registrován: 30.srpen 2009 - 21:02
Bydliště: okr. Nitra

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od mmiriboy »

Dybbuk píše:Vďaka, rozchodil som teda nejakým spôsobom OSCam, akurát by som mal otázku, že to že to viac nejde ako ide je záležitosť lokálneho nastavenia OSCam, alebo je to vina servera na ktorý sa to pripája? Zasekáva sa to, má to výpadky, je to k ničomu. Ak tomu viem nejak pomôcť, uvítam rady, lebo som v tom stratený.
Tak ako poznamenal "EnoSat", v prvom rade treba upriamiť pozornosť na konfiguráciu oscamu. Častokrát nestačí iba do oscam.server doplniť reader na share, ale treba si skontrolovať aj ďalšie súbory v konfigurácii oscamu.
Čo sa týka klient nastavení pre vzdialený server, jednoduchým pokusom sa dá zistiť jeho stabilita. Ja osobne som skúšal takéto klient pripojenie napr. na nelinux stb, keď som si nebol istý jeho spoľahlivosťou. Takto som obišiel možné "zbytočnosti" v konfigurácii oscamu a zároveň narýchlo odskúšal funkčnosť serveru. A keď som videl, že na nelinux stb to share funguje stabilne, tak potom som sa pozrel na oscam konfigury a hľadal chyby. :)
VU+ DUO 4K SE
Dreambox One UHD Combo
Gigablue UHD Trio 4K
Qviart Lunix CO & 4K
Formuler F4 Turbo Combo 2ks
Paraboly: E-85+120
28,2°+19,2°+13°+9°+4,8°E+0,8°W & 16°+23,5°E
SmartQuad LNBTitanium 0,1dB & LNB GI208+ octo &
MegasatQuad LNB 0,1dB
grund
Odborník
Odborník
Příspěvky: 380
Registrován: 24.červenec 2010 - 12:20

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od grund »

pokud máš od provozovatele servru nějaké info tak se toho drž , pokud neumíš oscam zkus
ten cccam bývá to jednodušší
Dybbuk
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 11
Registrován: 13.duben 2021 - 11:02

Re: Nastavenie paraboly vs primac / tuner

Příspěvek od Dybbuk »

No je pravdou, ze ja som to nastavenie OSCam velmi neriesil, pouzil som cccam to oscam converter a nahral oscam.server subor do zariadenia. Potom pocas tyzdna ked to slo celkom stabilne som to uz neriesil, ale na vikend sa to cele pokaslalo. Preto som uvazoval ci nebude problem na strane servera, resp. v jeho vytazeni. Skusim na porovnanie nejaky rusky server namiesto cinskeho, pocul som dobre odporucanie na rusov. Pripadne postudujem ten OSCam trochu viac do hlbky, len to je beh na dlhsie trate..
Odpovědět

Zpět na „Poradna pri nákupe ... ??? ... >>> ... :-)“