Chladenie

Všetko o prijímači VU+ SOLO 4K - diskusia

Moderátoři: kratke_pole, tommix, Pr0metheUs, chocholousek

efly1
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 40
Registrován: 08.říjen 2011 - 12:53

Chladenie

Příspěvek od efly1 »

....mal by som dotaz ako je to s chladením tohto prijímača, nakoľko nevidím žiaden ventilátor. Mám VU+ uno a ten by bez ventilátora bol "zapečený" za pár minút. Uvažujem o kúpe, preto môj dotaz.
Uživatelský avatar
forsajd
Odborník
Odborník
Příspěvky: 358
Registrován: 12.říjen 2009 - 12:34
satelitni prijimac: VU-MUTANT
Bydliště: Nová Baňa * Brehy

Re: Chladenie

Příspěvek od forsajd »

namaj obavu zdroj je mimo prijimaca a je dobere deravy jak sitko
ON /Zgemma H9.2S / Vu+Uno SE 4K
OFF /VU DUO/DM 500 HD/VU Solo2/VU DUO2/Mutant HD2400/Mutant HD 4K/Mutant HD1500/VU Solo 4K/VU Ultimo 4K/VU UNO 4K/Dinobot U5 mini /Octagon SF8008
Uživatelský avatar
liquere
Legenda Fóra
Legenda Fóra
Příspěvky: 2108
Registrován: 04.červen 2010 - 20:36

Re: Chladenie

Příspěvek od liquere »

efly1 píše:....mal by som dotaz ako je to s chladením tohto prijímača, nakoľko nevidím žiaden ventilátor. Mám VU+ uno a ten by bez ventilátora bol "zapečený" za pár minút. Uvažujem o kúpe, preto môj dotaz.

Aku teplotu ti ukazuje a co s nim robis ked to pises? Ja ho mam 4 roky a ziadny problem s teplotou nepoznam ,,,,,,, je pravda nemam interny disk.
VU UNO openATV, plna skrina kramov ;)
Tento cely prispevok bol napisany bez financnej pomoci EU a tapatalku!
Niektore mimovladky a OZ by mali byt zakazane zo zakona, lebo sluzia len na rozvracanie statov.
efly1
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 40
Registrován: 08.říjen 2011 - 12:53

Re: Chladenie

Příspěvek od efly1 »

.....používam image VTi 9.0.3 a musel som nainštalovať fancontrol 2, lebo systémový nefungoval. Musím mať nastavené min. 1490 otačok aby som dosiahol teplotu 41°C, nižšiu som ešte nikdy nemal, pričom teplota okolo 50°C je kritická.
Uživatelský avatar
havana
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 748
Registrován: 20.červenec 2009 - 18:26
satelitni prijimac: Optibox 8750 HDClCX,, Opensat
Bydliště: perla moravy-slovácká slivovice

Nebezpečné zahřívání HDD

Příspěvek od havana »

:) Tak jsem pánové povýšil ze 4-tunerového Vu+Duo 2 na Vu+Solo 4K doplněné dalším twin DVB-S2 tunerem, a internim HDD SEAGATE Barracuda 1TB a nepřijemně mne překvapila jeho teplota při používání - vyleze mi až na 59°C, což už podle mne je pomalu na hranici zničení. Jaká je vaše zkušenost???
Použití Fancontrol2 dle rady efly1 je podle mne blbost - tento plugín řídí ventilátor, a ten u Solo 4K přeci není. Navíc jsem to vyzkoušel, a přijímač dostal GSOD :(
Pro začátek jsem jako řešení objednal takovouto původně podložku pod NTB:
2-USB-Port-Mini-Ocus-Laptop-notebook-cooling-pad-Fan-Cooler-Cooling-Pad-Folding-Cooler-Fan.jpg

Jen váhám, jak ji s přijímačem použít - zda by vzduch do přijímače vháněla, nebo jej zněj vysávala....

Přijímač asi nemá čidlo teploty sám pro sebe - ukazuje jen teplotu HDD??
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Proevropský demokrat, zarputilý ANTIKOMUNISTA
vlastvs499
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 157
Registrován: 11.květen 2011 - 9:41
satelitni prijimac: Zero/ET7000/DM7080HD/DM900 4K

Re: Chladenie

Příspěvek od vlastvs499 »

Doporučuju odsávat horký vzduch ze skříně. Stejně jako třeba u pc nebo zesilovačů.
Pokud jsou ale malé výřezy, nebude to mít účinnost.
Pak nezbude, než foukat. Ta základní deska bude ale hrozně zapráskaná prachem.
Zero, DM7080HD, DM920
__Pavel
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 96
Registrován: 16.prosinec 2008 - 22:47

Re: Chladenie

Příspěvek od __Pavel »

@ Havana
Nemá ta Barracuda náhodou 7200rpm? Já mám Solo4k od května 2016 s WD 5400rpm a maximálka je 53°C. Vůbec to neřeším a myslím, že mnohem víc mu dává do trika to uspávání a probouzení. Ty si konečně koupíš pořádnou mašinku bez větráků a budeš tam cpát takové turbíny, jen aby si ochladil HDD? Kdyby tak razantně nezdražili SSD, už bych ho tam dávno měl, protože teď už mě vytáčí i ten šum plotnového disku.
VU+Solo4k (parabola 105Al, motor DM3800, OpenATV7.3, FHDglass17 skin), VU+Duo, Octagon918HD
11chloe
Expert fóra
Expert fóra
Příspěvky: 829
Registrován: 18.listopad 2014 - 18:03

Re: Chladenie

Příspěvek od 11chloe »

efly1 píše:... pričom teplota okolo 50°C je kritická.
Pokud bych hledal kritickou teplotu u těhle procesorů tak je to kolem 125°C. Nevím o nikom komu by shořel procesor.
Uživatelský avatar
liquere
Legenda Fóra
Legenda Fóra
Příspěvky: 2108
Registrován: 04.červen 2010 - 20:36

Re: Chladenie

Příspěvek od liquere »

Niektore boxy su tak blbo konstruovane, ze maju na vrchu vela dierok na nevhodnom mieste a cim blizsie k ventilatoru tym horsie.Lebo ten taha potom vzduch z tychto dierok a vnutro boxu sa prakticky skoro vobec nechladi, uplne jedno ake otacky ma ventilator.To si nakoniec moze kazdy odskusat teraz v horucavach.
Dalsia chyba byva izbovy ventilator ktory fuka na box, staci obcas ako sa otaca narusi cirkulaciu vzduchu pri aktivnom chladeni a teplota ide hore.Inak davat disky z nizkymi otackami a nie tie najvacsie.
Pri pasivnom chladeni len dufat ze vyrobca nieco nepodcenil alebo ze sa nespolieha sa na to, ze to 2 roky vydrzi ..... :D alebo pouzit externy ak nic nepomaha. Inak teploty procaky znasaju aj tak kazdy stupen menej len prospieva.
VU UNO openATV, plna skrina kramov ;)
Tento cely prispevok bol napisany bez financnej pomoci EU a tapatalku!
Niektore mimovladky a OZ by mali byt zakazane zo zakona, lebo sluzia len na rozvracanie statov.
akva
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 291
Registrován: 04.březen 2011 - 0:02

Re: Chladenie

Příspěvek od akva »

neměl jsem nikdy problémy s přehříváním HDD u Vu+ sola 4k, a to jej mám od doby kdy byl u nás poprvé v prodeji, i při nahrávání více programů, je to jen o tom, zvolit vhodný HDD pro tuto mašinku.Možná ti prodejce mohl lépe poradit. Přidávat tam taková monstra na 2.5 Hdd se mě zdá úplně na nic, jednak z estetického hlediska a jednak i co se týče hlučnosti, to bych asi raději vyměnil celý Hdd. Těžké dávat radu, každý má jiné představy, ale myslím že samotnému se ti toto řešení líbit nebude. Nebo pokud chceš větrat, tak by bylo možná lepší dát nějaký malý větráček dovnitř, místo tam je. Vu+ solo 4k je od výrobce úmyslně bez větráčku, aby byl přijímač tichý. Zkoušej a sám uvidíš, přeji ti ať se zadaří podle tvých představ.
Naposledy upravil(a) akva dne 01.srpen 2017 - 22:27, celkem upraveno 2 x.
Vu+ ULTIMO 4K/DVB-S2X/VTI 14.0.6,Neoboot + 8 image,DVB_T2/T_dual); VU+ solo4k (VTI 14.0.5,Noboot-PurE2,Open Pli,openEsi. VU+ solo2 (PuE2 6.3),Full HD Glass17, hdd 1750Gb,1x 1000Gb, 2x 650GB, 1.par.- LBN na 23,5E,19E,13E, 2.par.0.8E + 3.par. motor 53°E-30°W,
Uživatelský avatar
decik
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 625
Registrován: 08.květen 2010 - 13:02

Re: Chladenie

Příspěvek od decik »

Dobré chlazení je základ. Nejvíce trpí v boxu elektrolyty. Zvýšenou teplotou v boxu se tak zkracuje jeho životnost... :-) No no a vo vo vo tom to je... :-)
Uživatelský avatar
havana
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 748
Registrován: 20.červenec 2009 - 18:26
satelitni prijimac: Optibox 8750 HDClCX,, Opensat
Bydliště: perla moravy-slovácká slivovice

Re: Chladenie

Příspěvek od havana »

HDD má 5400 ot/min, takže v tom by problém být neměl...
"Deska bude zapráskaná prachem" - tak zatím ho mám 5 dnů, takže je čistý, ale je fakt, že vzhledem k velikosti a četnosti otvoru bude opravdu velmi brzy "zapráskaný" a bude třeba ho alespoň jednou za rok vyčistit, ať už tam ventilátorek bude či ne.
S tou podložkou pod NTB jsem měl dobré zkušenosti u VU+Duo2, dokázala ho ochladi cca o 5°C během chvilky. Estetické to opravdu nebylo, protože to byla klasická "velká" podložka pod NTB s jedním velkým ventilátorkem. Ta nyní uvažovaná jsou jen vlastně dva ventilátorky s roztahovacíma držákama, které pravděpodobně nějakým způsobem odstraním, takže samotné položení ventilátorků do oblasti HDD nebude esteticky moc vadit... Navíc je satelit v úrovni mých očí, takže co je na něm položeno prakticky nevidím...
Jinak opravdu je ta možnost dát ten větráček (a můžu klidně použít i tu podložku pod NTB s ulámanýma nožkama) dovnitř, ale nechci do nového přijímače zasahovat (přijít o záruku)- muselo by se vyřešit napájení (pravděpodobně vyvést káblík z USB ven - abych se vyhnul jakémukoliv zásahu do stroje.
Hlučnost - nejsem tak velký citlivka , u předešlého mi šum ventilátorku nevadil a zvuk roztáčejícího se disku taky ne, a ona podložka pod NTB byla taky téměř neslyšitelná.
Takže uvidím, až ty podložky přijdou, jak budou hlučné - objednal jsem dvě, jednu si dám skutečně pod NTB.
Pokud jsem dobře pochopil, tak doporučujete spíše vzduch z STB "vysávat", než ho doněj foukat...
Proevropský demokrat, zarputilý ANTIKOMUNISTA
Uživatelský avatar
decik
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 625
Registrován: 08.květen 2010 - 13:02

Re: Chladenie

Příspěvek od decik »

havana píše:...tak doporučujete spíše vzduch z STB "vysávat", než ho doněj foukat...
Přesně tak. :-)
vlastvs499
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 157
Registrován: 11.květen 2011 - 9:41
satelitni prijimac: Zero/ET7000/DM7080HD/DM900 4K

Re: Chladenie

Příspěvek od vlastvs499 »

Pokud bys to přece jen chtěl dávat někdy dovnitř, tak to rozhodně vyřeš levným pomaloběžným ventilátorem. Jak je to tam s místem ale nevím. Rozhodně ho neuslyšíš. Případně k němu koupíš za tři eura regulaci.
Zero, DM7080HD, DM920
Uživatelský avatar
havana
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 748
Registrován: 20.červenec 2009 - 18:26
satelitni prijimac: Optibox 8750 HDClCX,, Opensat
Bydliště: perla moravy-slovácká slivovice

Re: Chladenie

Příspěvek od havana »

Mohl by jsi prosím dát příklad takového ventilátorku a hlavně té "regulace za 3€" - jak to funguje , zda to zvládnu zapojit. Přiznám se, že mi láká stále využití toho mnou uvedeného dvojventilátorru výše uvedenoho , spolu s tou tvou případnou regulací...
dík
Proevropský demokrat, zarputilý ANTIKOMUNISTA
Uživatelský avatar
oneeeee
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 129
Registrován: 14.září 2007 - 14:41
satelitni prijimac: vuplus solo2 solo4k duo4k
Bydliště: asi martin
Kontaktovat uživatele:

Re: Chladenie

Příspěvek od oneeeee »

dá sa aj vyrobiť a je nehlučný https://www.youtube.com/watch?v=7PDeK6rprA4
Vuplus 4K VTI aj blackhole
11chloe
Expert fóra
Expert fóra
Příspěvky: 829
Registrován: 18.listopad 2014 - 18:03

Re: Chladenie

Příspěvek od 11chloe »

havana píše:Mohl by jsi prosím dát příklad takového ventilátorku a hlavně té "regulace za 3€" - jak to funguje , zda to zvládnu zapojit. Přiznám se, že mi láká stále využití toho mnou uvedeného dvojventilátorru výše uvedenoho , spolu s tou tvou případnou regulací...
dík
Když vidím jak má ten box perforovaný kryt ,tak bych to vůbec neřešil, protože neni důvod aby se to přehřívalo. Pokud chceš řešit nějaký tunning tak je to jen o penězích. Od toho tvého levného dvojventilátoru bych nečekal že větráky budou tiché. Je to nejlevnější řešení a ta cena bude odpovídat výsledku.
Když lidi řeší tiché pc tak jsou schopný za ventilátor (noctua) dát i dvojnásobek běžné ceny a vědí že ani za pět let se hlasitost ventilátoru nezvedne. Pokud teda budeš hledat něco levného co se běžně používá v PC tak to bude třeba Arctic Fan F12 Silent. K tomu pak regulátor například Zalman Fan Mate 2 a ještě bude dobré koupit mřížky Primecooler PC-FG120B aby do toho nikdo nestrkal ruce. Cenou se pak dostáváš už někam jinam a hlavně nemáš ještě napájení. Takže nějaký 12V adaptér bude potřeba ,protože usb dá jenom 5V. Takže konečná cena pro tiché chlazení ? Adaptér cca 100Kč. Ventilátor cca 130Kč. Mřížky (2x ? teoreticky jedna stačí ) cca 60 (30)Kč. Regulace cca 100Kč.
Tak do 400Kč se vejdeš a bude to tiché a efektivní. Ber to jen jako teoretický příklad a takhle nějak bych to řešil pokud nechceš zasahovat do boxu. Velikost ventilátoru může být menší ale větší plocha znamená efektivita vs hluk. Ventilátor při 200 otáčkách nebude vůbec slyšet.
Uživatelský avatar
havana
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 748
Registrován: 20.červenec 2009 - 18:26
satelitni prijimac: Optibox 8750 HDClCX,, Opensat
Bydliště: perla moravy-slovácká slivovice

Re: Chladenie

Příspěvek od havana »

:) Díky za typy a rady. Ventilátorky (podložky pod NTB) jsou obědnány a dorazí cca za 14 dnů... Jestli je použiju je ve hvězdách...
Nejjednodužší až geniální řešení jsem měl stále na očích, ale napadlo mne až dnes. Přijímač jsem měl spolu s VHS, DVD a BD umístěný na polici nad mojí pěkně hřející plasmou Panasonic, a všechno teplo z TV vlastně stoupalo nahoru k přijímači. Rozdíl teploty v polici nad TV a ve vedlejší polici je pekných 5°C, takže chvíli přepojování a přesun na vedlejší polici, a přijímač (HDD) se přeci jen trochu ochladíl - 52-53°C na HDD. A až opadnou ty dnešní vedra, kdy je v pokoji až 28°C, tak snad budu na nějakých zdravých 45°C...
Až příjde ta podložka, vyzkouším a poreferuju, zda se vyplatí...
Proevropský demokrat, zarputilý ANTIKOMUNISTA
Uživatelský avatar
decik
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 625
Registrován: 08.květen 2010 - 13:02

Re: Chladenie

Příspěvek od decik »

Bohatě stačí volné položení fan12 z ATX zdroje napojený na 5V z USB přímo na box. Jede "rekreačním tempem" téměř bezhlučně a spolehlivě odvádí teplo z boxu... :-)
11chloe
Expert fóra
Expert fóra
Příspěvky: 829
Registrován: 18.listopad 2014 - 18:03

Re: Chladenie

Příspěvek od 11chloe »

V podstatě máš pravdu, ale nemusí to platit úplně pro každý ventilátor. Když se kouknu na specifikaci https://www.arctic.ac/eu_en/f12-silent.html
, tak startovací napětí je 4V ,takže ten by měl teoreticky fungovat. Navíc je tady ještě důležitý parametr a to jsou otáčky. Tenhle má 800, takže na 5V bude opravdu bezhlučný a pojede asi těch 300 RPM.
Odpovědět

Zpět na „Diskusia VU+ SOLO 4K“