Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Jediné omezení: pouze vše kolem satelitní techniky, příjmu apod.
Pokud se chcete bavit o něčem jiném, tak to patří jinam!

Moderátoři: EnoSat, Steiner, cityglam1

Pravidla fóra
Upozornenie predajcom sat. techniky !
Toto fórum je založené pre užívateľov sat.techniky ! Akákoľvek, aj skrytá reklama ,smerujúca na stránky komerčných spoločností, bude po zásluhe odmenená .

A: V príspevkoch nieje možné žiadať o refresh kariet operátorov Skylink a CSlink.
1. Název příspěvku musí odpovídat obsahu otázky - (nepojmenovávat téma jako pomoc, žádost o radu apod.) To, že chce uživatel založením příspěvku požádat o pomoc, je všem jasné ...
Také pojmenování podle názvu přijímače moc nevypovídá o samotném dotazu.
2. Než položíte dotaz, zkuste využít funkci HLEDAT - hodně příspěvků je zde stále dokola a tak není potřeba vytvářet novou diskusi.
3. Pokud je pro konkrétní přijímač vytvořena na ABF samostatná kategorie, své dotazy pište přímo tam
4. Pre vkladanie logov a podobných súborov treba využiť možnosť vloženia ako prílohy a nie ich vkladať do príspevkov ako XX riadkové texty.
5. Nedodržování těchto základních pravidel může vést k tomu, že bude váš dotaz bez upozornění smazán!
6. Maximalna veľkosť prílohy - 1MB .
Odpovědět
tomsk
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 6
Registrován: 05.červenec 2019 - 20:22

Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od tomsk »

Zdravím,

chcel by som sa spýtať, či niekto skúšal si vytvoriť vlastný STB založený na Raspberry Pi, keďže mám o to záujem tak mám zopár otázok:

Ktorý OS (Linux) so zameraním na STB by som mal použiť, ktorý funguje dobre s Raspberry Pi? Enigma2? Alebo niečo lepšie?

Vedeli by ste mi doporučiť nejaký duálny USB DVB-S2 tuner s CI alebo Smart Card readerom, ktorý funguje s Raspberry Pi? Duálny chcem preto aby som mohol streamovať kanály na vertikálnej a aj na horizontálnej polarizácii.

Použitie: Pravdepodobne bude niekde na povale a bude streamovať už iba do LAN siete ako IPTV.
dlhe_pole
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1218
Registrován: 05.srpen 2013 - 13:16
satelitni prijimac: VuSolo4k DM800SE kathrein910

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od dlhe_pole »

ja riesim nieco podobne..
z mojho trabanta by som chcel urobit boening 737. ake kridla, smerovku a pod pouzit.. chcem lietat len vnutrostatne a nie moc vysoko ..

BTW: jak si pochopil suvislost mozes si gratulovat - nemas IQ hupacieho konika
tomsk
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 6
Registrován: 05.červenec 2019 - 20:22

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od tomsk »

dlhe_pole píše:ja riesim nieco podobne..
z mojho trabanta by som chcel urobit boening 737. ake kridla, smerovku a pod pouzit.. chcem lietat len vnutrostatne a nie moc vysoko ..

BTW: jak si pochopil suvislost mozes si gratulovat - nemas IQ hupacieho konika
Ďakujem za hodnotný príspevok :) rozdiel je v tom, že v tvojom prípade to je nereálne, a v mojom to je, také riešenia už som videl (napr. https://www.youtube.com/watch?v=dsRn9CLXCJo) :) Akurát ma zaujímajú osobné skúsenosti.
Uživatelský avatar
peter54
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1833
Registrován: 04.listopad 2008 - 21:11
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od peter54 »

Vlastny stb založený na pi sice môžeš vyskladat, ale cena bude vyššia a výsledok neistý - pravdepodobne sekanie ak to vôbec rozbeháš.

Ak sa chceš pohrajkat, vyskúšaj zostavu s oveľa lacnejším dvb-t2 usb tunerom.
Ak chceš streamovat, kup si linux stb s fbc tunerom a za menej peňazí bude viac muziky.

Obavam sa, ze dual tuner s fbc v usb prevedeni snad ani neexistuje.

Tvoj dotaz indikuje, ze by si sa mal doručiť pár vecí než vôbec začneš.
Pre zaciatok si ujasni co je ci slot, cam modul a co je smart card reader a cim sa líši softcam od cam modulu.
Dalsia téma pre samostudium - co dokaze tuner a cim sa líši fbc od obyčajného tunera.
Kontakt v profile cez www.
dlhe_pole
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1218
Registrován: 05.srpen 2013 - 13:16
satelitni prijimac: VuSolo4k DM800SE kathrein910

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od dlhe_pole »

tak tak, len tolko som chcel povedat predhadzajucim ironickym prispevkom ..

musel by si byt sakra dobry v linuxe aby si si dokazal skompilovat drivery pre tuner, vyriesit dvb-apicko atd atd ... a cena daleko vyssia ako za nejaky linux box co ti v pohode zostreamuje z jedneho transporderu aj 4 kanaly, sice 1:1 ale na lokalke sa da
gchevalier
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 243
Registrován: 30.prosinec 2018 - 10:56

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od gchevalier »

SAT-IP technologia, Kathrein ... da sa vymyslat aj uz vymyslene, ak ma clovek cas, a je to ako hobby - kazdy uspech tesi ....
11chloe
Expert fóra
Expert fóra
Příspěvky: 829
Registrován: 18.listopad 2014 - 18:03

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od 11chloe »

https://www.olmi.tv/d/tbs-5990-qbox-dua ... i-1001182/
Jak bylo už napsáno tak jednodušší je si koupit hotové řešení a to je linux box s enigmou. Navíc FBC tuner nabízí větší možnosti. Rpi se dá použít jako klient i server ale má to svá omezení díky výkonu. Tady je třeba ukázka jak se to dá použít pro streaming dvb-t . https://www.youtube.com/watch?v=fjDbVIWD8YU
Musíš si to ale umět sám nastavit. Lidi používaj buď tvheadend a nebo dvblast. Zkoušel jsem rpi s dvb-t2 a streamování přes dvblast funguje. Čistě ale jenom experimentálně. Trvale to nepoužívám.
tomsk
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 6
Registrován: 05.červenec 2019 - 20:22

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od tomsk »

Takže:

- Zameranie je skôr ako hobby (možno z toho vznikne niečo použiteľné, prípadne sa niečo naučím), chcel by som headless systém
- Linux nie je až taký problém, keďže používam Linux každodenne aj ako primárny OS
- Venujem sa programovaniu, tak nejaký jednoduchý tool by som si mohol spraviť ak by bol potrebný

Čo sa týka výkonu (beriem do úvahy Raspberry Pi 4 - 2GB verzia):
- Nové VU+ sú postavené na architektúre ARM, Raspberry Pi je tiež ARM, čiže kompatibilné inštrukcie pre procesor - nie je potrebné konvertovanie
- Ak zoberiem čisto CPU výkon ako frekvenciu tak Raspberry Pi 4 by mal mať výkon cca ako Ultimo 4k, aj keď viem, že to nie je pravda lebo nie je Hz ako Hz a taktiež Ultimo 4k môže mať integrovaný nejaký čip alebo obvody na lepšie spracovanie signálu / obrazu

Čo sa týka tunerov, tak áno viem, že FBC sú dobré, lebo dokážu streamovať viacej kanálov, a uznávam tak nemusí byť DUAL, môže byť aj obyčajný USB DVB-S2 tuner (netuším koľko kanálov dokáže streamovať taký obyčajný tuner, ktorý nie je FBC), tak by som ho kúpil 2x, avšak musel by som tak nejako poriešiť CI.

Napr. tento tuner https://www.tbsdtv.com/products/tbs5990 ... r-usb.html neviem aký máte na neho názor a koľko kanálov dokáže streamovať jeden tuner, ale stojí cca 180€ + má v sebe CI slot, ak zoberiem do úvahy ten duálny tuner + Raspberry Pi čo stojí cca 40€ + nejaké ešte príslušenstvo tak som na cene okolo 250€ za túto cenu by som si už mohol kúpiť VU+ UNO 4K SE aj keď neviem aký má výkon oproti Raspberry Pi 4.
cableguru
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 86
Registrován: 15.listopad 2014 - 17:12

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od cableguru »

este si zabudol cenu modulu, taky neotion pro8 stoji cez 200 € , takze si lahko spocitas na akej cene si ..
ale hor sa do toho :D
dano01
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 137
Registrován: 27.květen 2008 - 12:00

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od dano01 »

No ja som mal doma lacnú čínsku "kľúčenku" a tak som sa pohral a urobil si SDR
prijímač, viď. príloha:
:poklona:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
tomsk
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 6
Registrován: 05.červenec 2019 - 20:22

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od tomsk »

cableguru píše:este si zabudol cenu modulu, taky neotion pro8 stoji cez 200 € , takze si lahko spocitas na akej cene si ..
ale hor sa do toho :D
No ja som totiž to plánoval, že kúpim nejaký najlacnejší modul za 30€, ale teraz pozerám, že keď chcem dekódovať viacej kanálov tak potrebujem omnoho drahší modul. Tak mám otázku, keď taký VU+ Uno 4k dokáže streamovať až 8 kanálov, čiže to znamená, že jeho Smart Card reader dokáže dekódovať až 8 kanálov? Či k tomu treba kúpiť modul, ktorý dokáže dekódovať 8 kanálov. Lebo VU+ Uno 4k stojí cca 250€, keď pomyslím, že modul stojí 180€.
dano01 píše:No ja som mal doma lacnú čínsku "kľúčenku" a tak som sa pohral a urobil si SDR
prijímač, viď. príloha:
:poklona:
Vyzerá to pekne, ako to ide? :)
dlhe_pole
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1218
Registrován: 05.srpen 2013 - 13:16
satelitni prijimac: VuSolo4k DM800SE kathrein910

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od dlhe_pole »

pozor nemyl si cardreader s ci modulom, to je jak pomylit si lietadlo s trabantom
Uživatelský avatar
peter54
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1833
Registrován: 04.listopad 2008 - 21:11
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od peter54 »

@tomsk

Uz vyssie som pisal

Pre zaciatok si ujasni co je ci slot, cam modul a co je smart card reader a cim sa líši softcam od cam modulu.
Domácu ulohu si si nespravil. S takymi vedomosťami sa nikam nedostanes.


Modul (cam) je cierna skrinka do ktorej zastrcis kartu. Do modulu sa nasmeruje stream z tunera a z modulu lezie dekodovany stream.
Je v záujme výrobcu modulu aby sa o dianí vnútri modulu vedelo co najmenej.
Urcity typ modulu dokáže dekodovat len kódovanie pre ktoré je urceny a teda musis kúpiť modul určený pre tvoju kartu.
Bezne moduly su schopné odkodovat 1 kanal, max 2 z jednoho transpondera.

Na rozdiel od modulu smart card reader nič nedekoduje. Smart card reader len cita kartu (a sem tam na nu nieco zapise). To je vsetko.
Smart card reader dokáže obslúžiť aj desiatky programov z jednej karty.
Kody nacitane z citacky su použité softverovym modulom (softcam) k dekodovaniu. Pocet sucasne dekodovanych programov závisí od výkonu počítača (stb) na ktorom softcam beží.
Niektoré karty nefungujú so softcamom - obycajne preto, ze potrebné algoritmy ešte niesu public a teda softcam k tomu potrebný nieje k dispozícii.
Kontakt v profile cez www.
tomsk
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 6
Registrován: 05.červenec 2019 - 20:22

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od tomsk »

peter54 píše:@tomsk

Uz vyssie som pisal

Pre zaciatok si ujasni co je ci slot, cam modul a co je smart card reader a cim sa líši softcam od cam modulu.
Domácu ulohu si si nespravil. S takymi vedomosťami sa nikam nedostanes.


Modul (cam) je cierna skrinka do ktorej zastrcis kartu. Do modulu sa nasmeruje stream z tunera a z modulu lezie dekodovany stream.
Je v záujme výrobcu modulu aby sa o dianí vnútri modulu vedelo co najmenej.
Urcity typ modulu dokáže dekodovat len kódovanie pre ktoré je urceny a teda musis kúpiť modul určený pre tvoju kartu.
Bezne moduly su schopné odkodovat 1 kanal, max 2 z jednoho transpondera.

Na rozdiel od modulu smart card reader nič nedekoduje. Smart card reader len cita kartu (a sem tam na nu nieco zapise). To je vsetko.
Smart card reader dokáže obslúžiť aj desiatky programov z jednej karty.
Kody nacitane z citacky su použité softverovym modulom (softcam) k dekodovaniu. Pocet sucasne dekodovanych programov závisí od výkonu počítača (stb) na ktorom softcam beží.
Niektoré karty nefungujú so softcamom - obycajne preto, ze potrebné algoritmy ešte niesu public a teda softcam k tomu potrebný nieje k dispozícii.
Ďakujem veľmi pekne :) čiže priamo CAM modul už priamo dekóduje stream + sú tam obvody na dekódovanie, ktoré môžu byť tajné, a Smart Card reader akurát prečíta info z karty a ďalej stream dekóduje CPU hej? Čiže pri CAM module je CPU odľahčený od dekódovania, ak tomu správne chápem. Zaujímalo by ma tak či sú nejaké Smart Card readery aj pre Raspberry Pi, lebo som nič také nenašiel :unknown:
dlhe_pole píše:pozor nemyl si cardreader s ci modulom, to je jak pomylit si lietadlo s trabantom
Dám si na to pozor :wink:
Uživatelský avatar
kratke_pole
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 363
Registrován: 03.prosinec 2015 - 16:34

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od kratke_pole »

tomsk píše:Zaujímalo by ma tak či sú nejaké Smart Card readery aj pre Raspberry Pi, lebo som nič také nenašiel
Urcite su, napr. takmer kazda USB citacka ku ktorej je driver pre prislusny OS.
Ale nie je podmienka mat reader priamo na RPi, reader moze byt aj remote..
Skorej to je o API na RPi. 8)
Do r. 2015 ako alfsvk
gusto1
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 626
Registrován: 07.září 2011 - 22:32

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od gusto1 »

tomsk píše:Takže:

- Zameranie je skôr ako hobby (možno z toho vznikne niečo použiteľné, prípadne sa niečo naučím), chcel by som headless systém
- Linux nie je až taký problém, keďže používam Linux každodenne aj ako primárny OS
- Venujem sa programovaniu, tak nejaký jednoduchý tool by som si mohol spraviť ak by bol potrebný

Čo sa týka výkonu (beriem do úvahy Raspberry Pi 4 - 2GB verzia):
- Nové VU+ sú postavené na architektúre ARM, Raspberry Pi je tiež ARM, čiže kompatibilné inštrukcie pre procesor - nie je potrebné konvertovanie
- Ak zoberiem čisto CPU výkon ako frekvenciu tak Raspberry Pi 4 by mal mať výkon cca ako Ultimo 4k, aj keď viem, že to nie je pravda lebo nie je Hz ako Hz a taktiež Ultimo 4k môže mať integrovaný nejaký čip alebo obvody na lepšie spracovanie signálu / obrazu

Čo sa týka tunerov, tak áno viem, že FBC sú dobré, lebo dokážu streamovať viacej kanálov, a uznávam tak nemusí byť DUAL, môže byť aj obyčajný USB DVB-S2 tuner (netuším koľko kanálov dokáže streamovať taký obyčajný tuner, ktorý nie je FBC), tak by som ho kúpil 2x, avšak musel by som tak nejako poriešiť CI.

Napr. tento tuner https://www.tbsdtv.com/products/tbs5990 ... r-usb.html neviem aký máte na neho názor a koľko kanálov dokáže streamovať jeden tuner, ale stojí cca 180€ + má v sebe CI slot, ak zoberiem do úvahy ten duálny tuner + Raspberry Pi čo stojí cca 40€ + nejaké ešte príslušenstvo tak som na cene okolo 250€ za túto cenu by som si už mohol kúpiť VU+ UNO 4K SE aj keď neviem aký má výkon oproti Raspberry Pi 4.
Sam si si odpovedal. Vybodni sa ty na RPI a externe DVB-S2X tunery a kup si radsej normalny STB a cenovo bude na stejno.
Budes mat istotu, ze ti to bude fungovat stabilne a bez problemov.
Ak si chces bastlit a bavi ta to, tak si kup komponenty a urob si vlastny box. HW na to existuje a aj SW, len konfiguraciou stratis pol zivota
Uživatelský avatar
peter54
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1833
Registrován: 04.listopad 2008 - 21:11
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od peter54 »

Napriklad tbs3102 co mam v podpise.
Čítačka na občiansky je ok pre ice kartu, ale ciste irdeto v nej nepojde.
Niektori používajú uspesne smargo.
Tieto veci sú opakovane riesene v roznych vlaknach k oscamu.
Kontakt v profile cez www.
tomsk
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 6
Registrován: 05.červenec 2019 - 20:22

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od tomsk »

Po dlhšej dobe chcem doplniť projekt na ktorý som narazil: https://github.com/Barracuda09/SATPI

Momentálne používam Vu+ Duo s OScam a funguje ok zaťiaľ :)
lubo32
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12.leden 2008 - 16:07

Re: Vlastný STB založený na Raspberry Pi

Příspěvek od lubo32 »

tomsk,
už sa tu málo vyjadrujem, ale nechápem diskutérov, čo tvrdia, že to nedokážeš, že je to drahé atd atd. Totálne nepochopenie problému. Absolútna analógia v Tvojej problematike je HIFI a hlavne High End. Myslím samozrejme zvuk. Tam je sekcia DIY projektov, čo je Tvoj osamelý projekt urobiť STB z Raspberry. Tu nejde o cenu, o design, o krabičku. Nikdy nedosiahneš priemyselnú kvalitu. To je jasné. Ale napr. prinútiš Arm Cortex v Raspberry dekódovať obraz, alebo rozchodíš Enigmu. Každý z týchto cieľov má zmysel. Iba neviem, či si správne na tomto fóre. Nikdy nevyrobíš High End zosilňovač ako McIntosh. Ale pokúsiť sa o to môžeš. O tom sú DIY projekty. Nespochybňovať DIY projekty, ale poradiť a pomôcť tomu človeku. A nie sa Ti vysmievať. Ideš správnou cestou, naučiť sa niečo. Držím palce.
VU+,DM900, DM 920 HD, Gibertiny 105cm
Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“