Anteny pre DVB-T.

Všetko o anténach , zosilňovačoch a rozvodoch pre DVB-T/C

Moderátoři: EnoSat, Steiner

Odpovědět
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od jopo33 »

:D :D :D a sak robili sa anteny ked zacinala vysielat stv2 budu sa aj teras vraciame sa k starim casom :D
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
grupen
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 69
Registrován: 11.duben 2008 - 18:25
satelitni prijimac: GM 9060, GI Voyager II, Amiko
Kontaktovat uživatele:

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od grupen »

V době kdy se začal vysílat 2. program, jak píšeš, šlo o to, že změna spočívala ve vysílání, které se rozšířilo do pásma UHF. Na toto pásmo tehdy nebyl dostatek potřebných antén, proto se vyráběly. Vysílání DVB-T ja stále v pásmu UHF, nyní si myslím, že je antén dostatek a proto výrobu na koleně považuji spíš za zábavu. Je sice fakt, že v SR se vysílání uskutečňuje ve vysokých frekvensích pásma UHF a širokopásmové antény mají uváděno 21-60, ale pro vyšší se také najdou.
GM 9060, 1,69 EMU, splitter WTR 1, GI Voiager II, Amiko 8150, motor, SkyLink
Uživatelský avatar
dvbt
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 116
Registrován: 06.únor 2007 - 21:05
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od dvbt »

jopo33 píše:je to kniha od tomasa ceskeho anteny pre prijem televize pri prijme dvb-t vsak ide o prijem na vyzsich kanaloch a rozmery by sa museli prepocitat nad 60 kanal
No veď ak sa jedná o dialkový prijem tak na čo prepočítavat antenu veď Rakúsko, Česi vyselajú pod 60K a taká 21 prvková anténa čo má sama osebe zisk16,5 dB a ktomu jedno stupnový nízko šumovy zosilovač tak to už je základ na experimentovanie. Taká logaritmicko-periodicka antena je na celé pasmu UHF 21K - 69K a na niektorých sa udáva 21K -81K použivaju sa na meranie ale dajú sa použiť aj na prijem len maju výstup už z impendanciov 75 ohm tak že treba zo zosilovača vyradiť symerizacný člen alebo pouzcit priebežny jednostupnový zosilovač.
Naposledy upravil(a) dvbt dne 20.leden 2010 - 19:59, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od jopo33 »

pri dialkovom prijme je vedsinou nehomogenne pole tam zaberie skor kratsa antena ako dlhsia :D :wink:mne sa zda ze aj slovenske programi prijimane na slovensku su prijimmane dialkovym prijmom a to zo vsetkych vysielacou :D :D :lol:
Naposledy upravil(a) jopo33 dne 20.leden 2010 - 20:09, celkem upraveno 1 x.
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
Uživatelský avatar
dvbt
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 116
Registrován: 06.únor 2007 - 21:05
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od dvbt »

jopo33 píše:pri dialkovom prijme je vedsinou nehomogenne pole tam zaberie skor kratsa antena ako dlhsia :D :wink:
Dlhsia antena ma vetci zisk a zisk anteny sa nedá nicim nahradit teda zisk ti robi antena nie zosilovac ten ti akurat tak da sum a pokazi ti obraz ale ano pokial je signal silny treba zvolit mensiu antenu alebo sa neosadi predzosilovacom aby nevznikli intermodulacie lebo signal ma byt vzdy vyrovnany pred zlucenim
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od jopo33 »

vies co som myslel tym nehomogennym polom toznamena nehomogennym polom som myslel pole kde sa premiestnovanim anteny zisk meni napr pol dlhej anteny bude v slabsom signali a pol anteny v silnejsom tym padom sa riadne zhorsi vyzarovaci diagram dlhej anteny taketo pole je povedsinou v mestkej zastavbe pri prijme cez kopce a ver mi ze v takom poli ti da kratka antena vedsi zisk ako dlha dokonca som v minulosti porovnaval sito pomocou meracieho pristroja na 49 kanali a sito bolo lepsie hoci podla zisku mala ist lepsie yagi takze tak tak kde sa premiestnovanim anteny meni intenzita dlhu neodporucam :book:
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od jopo33 »

a tu je zase antena pre dvbt+ program pre prepocet anteny dal to tam nejaky chytrak :D http://www.pokusy.chytrak.cz/projekty/dvbt.htm ten programicek je kuzelny zadal som frekvenciu a on sam prepocital zazrak :D
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
Uživatelský avatar
dvbt
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 116
Registrován: 06.únor 2007 - 21:05
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od dvbt »

jopo33 píše:vies co som myslel tym nehomogennym polom toznamena nehomogennym polom som myslel pole kde sa premiestnovanim anteny zisk meni napr pol dlhej anteny bude v slabsom signali a pol anteny v silnejsom tym padom sa riadne zhorsi vyzarovaci diagram dlhej anteny taketo pole je povedsinou v mestkej zastavbe pri prijme cez kopce a ver mi ze v takom poli ti da kratka antena vedsi zisk ako dlha dokonca som v minulosti porovnaval sito pomocou meracieho pristroja na 49 kanali a sito bolo lepsie hoci podla zisku mala ist lepsie yagi takze tak tak kde sa premiestnovanim anteny meni intenzita dlhu neodporucam :book:
no ano mas pravdu v meskej casti to je na draka kvoli odrazom a tam velka antena nauspeje niekedy sa to riesi antenou zostavov a preto napisal pokial je silny signal nieje dvovod davat velku antenu kvoli interferenciam a vnehomogennom poli to uz aj ja pozazival u jedneho sa nedalo kedysi nic poriadne naladit a signal mal len na jednej strane strechy tam boli ct nova a ne druhej strane markiza joj a medzi tym proste nič
lubo32
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12.leden 2008 - 16:07

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od lubo32 »

Pre dano01, s tými podomácky vyrobenými anténami by som bol opatrný. Všetky návody su pekné, ale myslím si , že málokto má technické možnosti dodržať presnosť pri výrobe. Tá kniha je naozaj od Tomáša Českého, mám ju, ale tým anténam by som nedôveroval. Je to už veľmi staré a nie že by nesedeli rozmery, ale nedodržíš materiály. Myslím, že nákup antény je rozumnejšia cesta.
Ten zosík je pekný, ale staval to pekný humusák, prevedenie otrasné, taký bastel. :Yahoo!:
VU+,DM900, DM 920 HD, Gibertiny 105cm
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od jopo33 »

nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od jopo33 »

dialkovy prijem dvb-t pomocou 4 sfazovanych sit hla tu: http://www.digizone.cz/clanky/anteny-a- ... -televize/
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
SlavoF
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 42
Registrován: 23.březen 2009 - 11:25

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od SlavoF »

neviete náhodou čo znamená:
Odrazova plocha az 30 dB!
alebo
Čelné zrkadlá 28 dB!
je to pri anténach so ziskom 15dB
http://www.tvsatnitra.sk/online-satelit ... b-t-anteny
znamená to, že treba na zadmé čelo, alebo ako to nazvať, natiahnuť nejaké husté sito alebo hliníkový plech ?
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od jopo33 »

nekto tam na tu stranku pise kravyny antena ma predozadny pomer a to moze byt napr-25db to znamena ze na antenu signal prichadzajuci zo zadu je potlaceny o 25 db mozno to myslia tou zrkadlovou plochou ci jake kravyny tam pisu :shock:
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
mácal
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 39
Registrován: 17.duben 2007 - 11:34

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od mácal »

Jo, to jsou evidentně blbě přeložené originální datasheety. Jedná se o hodnoty potlačení zpětného příjmu.
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od jopo33 »

schema jednostupnoveho predzosilovaca http://dxrevue.blogspot.com/2009/07/zes ... mar-8.html a tu je zase prepocet dolnej a hornej priepusti ak by sme ju sli robkat : http://www.qsl.net/ok1cfp/cebysev.htm
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od jopo33 »

tu je realizacia prepinaca anten pre viac anten po jednom koaxialy : http://ok1ike.c-a-v.com/
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od jopo33 »

schemy predzosilovacou v 2 pdf dokumentoch ide o predzosilovace ktore je mozne vyrobyt na urcite pasmo
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od jopo33 »

prepocital som antenu polske sito aby isla az do 65 kanala po skrateni prvkou a zmeny roztece jak sita tak zmenit roztec medzi patrami antena pojde as do 65 kanala v dobe kedy sito vymislali sa vysielalo len v stvrom pasme a bolo prepocitane maximalne do 56 kanala nakolko to aj stacilo vysielalo sa povedsinou vo IV pasme http://www.ab-forum.info/viewtopic.php? ... 66&start=0 v načrte anteny je chyba a to medzi vzdialenostami patier spravna vzdialenosť je 180mm a nie 361!!!!!!! pri site do 65 kanala pri site do69 kanala su rozmery spravne
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) jopo33 dne 19.prosinec 2010 - 17:20, celkem upraveno 1 x.
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od jopo33 »

tak tu su direktory ktore mozu zvysit ako zisk tak smerovost polskeho sita roztece medzi prvkami na urciti kanal si zase mozme vypocitat podla vlnovej dlzky a-0,1-0,12L,b-0,1-0,15,c-0,1-0,2L dlzky prvkou budu A-0,43-0,45,B-0,44-0,46,C-0,45-0,48L ak vsak sa vam medzery medzi prvkami nechce pocitat a ani dlzky prvkou tak bolte taketo vzdialenosti medzi prvkamy a-42,6mm,b-53mm,c-71mm popripade roztec medzi vsetkymi na35mm dlzky prvkou volte take:C-160,B-163,A-170
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
lubo32
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12.leden 2008 - 16:07

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od lubo32 »

Skušal si to v praxi?
VU+,DM900, DM 920 HD, Gibertiny 105cm
Odpovědět

Zpět na „DVB-T/C antény a meracia technika“