Anteny pre DVB-T.

Všetko o anténach , zosilňovačoch a rozvodoch pre DVB-T/C

Moderátoři: EnoSat, Steiner

Odpovědět
grupen
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 69
Registrován: 11.duben 2008 - 18:25
satelitni prijimac: GM 9060, GI Voyager II, Amiko
Kontaktovat uživatele:

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od grupen »

Věřit nemusíš, já jsem si déle jak před dvěma lety, kdy se začalo digitálně vysílat z Brna, také představoval, že to bude jednoduchá záležitost. Nyní kdy jsem udělal několik rozvodů v rodinných domcích a také STA v bytovkách, tak už se na tuto problematiku dívám úplně jinak.
V minulém příspěvku jsem ještě zapoměl na vliv rušení analogového vysílání na stejném kanálu. Stačí, aby jsme chytali jen nějaký duch ze vzdáleného analogového vysílače na stejném kanálu jako je vysíláno DVB-T a je všechno v háji. Tyto nežádoucí signály se do anténní soustavy dostávají třeba i jinou anténou než přijímáme DVB-T a perfektně to v zesilovači vyruší.
GM 9060, 1,69 EMU, splitter WTR 1, GI Voiager II, Amiko 8150, motor, SkyLink
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od jopo33 »

uš verim :D
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
lubo32
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12.leden 2008 - 16:07

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od lubo32 »

To grupen: poprosil by som vysvetlenie: predzosilnovač nízkošumovy nie silný? a ak má signál menšiu chybu krásy? Čo to znamená? :D
VU+,DM900, DM 920 HD, Gibertiny 105cm
grupen
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 69
Registrován: 11.duben 2008 - 18:25
satelitni prijimac: GM 9060, GI Voyager II, Amiko
Kontaktovat uživatele:

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od grupen »

Předzesilovač a zesilovač má od výrobce deklarované parametry:
Zisk G - zde doporučuji zkoušet od 16 dB a když tak pokračovat k vyšším hodnotám. Přílišné zesílení není žádoucí, takový signál přijímač nedokáže zpracovat,

Další parametr je šum F - zde volíme takový zesilovač, který má co nejnižší hodnotu šumu - méně než 4 dB

Pro rozvody v rodinných domech používám od firmy IVO nebo Teroz
http://www.ivo-pt.cz/antenni-zesilovac- ... -i6393.htm

Signál DVB-T pro zdárný příjem musí splňovat několik parametrů:

Síla
C/N
MER
BER

Mírnou chybou na kráse jsem mínil situaci, kdy se některá z těchto hodnot mírně liší od hodnoty pro bezproblémový příjem.
Tato situace nastává zejména v případech, kdy se přijímá několik MUXů z různých vysílačú.
V mém případě MUX1 Kojál 100kW, MUX2 Brno Hády 10 kW nebo vzdálenější Mikulov 25 kW. Jsem v oblasti, kam již vysílací diagram pokrytí vysílačů MUX2 nedosahuje. Takový signál má také občas proměnlivou sílu a kvalitu v závislosti na počasí a jiných vlivech. Nejsem sám kdo takto dálkově přijímá, na Moravě se běžně přijímá rakouské vysílání.
S takovým signálem si některé přijímače nedokáží poradit a provést bezchybné dekodování.
Dobře se mě osvědčily přijímače DI WAY a nynější nástupce DI-BOX T-22,
další např MASCOM T 530 už občas kostičkoval a GOGEN nešel vůbec.
Nechci tímto dělat reklamu, pouze upozorňuji na možné problémy v okrajových příjmech.
Vzhledem k tomu, že můj případ problematického příjmu je dočasný, v letošním roce budou vysílány všechny MUXy na 100 kW z Kojálu i Javořice, tak nemá cenu tyto problémy složitě technicky řešit.

Tyto svoje zkušenosti však uvádím proto, že se najde někde oblast, kde bude příjem problémový trvale.
Naposledy upravil(a) grupen dne 17.leden 2010 - 14:13, celkem upraveno 1 x.
GM 9060, 1,69 EMU, splitter WTR 1, GI Voiager II, Amiko 8150, motor, SkyLink
amater
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 1
Registrován: 14.květen 2008 - 15:17

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od amater »

Poradí niekto ako urobiť rozvod 4 až 8 TV DVD-T vrátane antén ? Západné Slovensko región Skalica.
lubo32
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12.leden 2008 - 16:07

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od lubo32 »

To Grupen. Mýliš sa. Šum sa označuje F. Asi preklep. A mal by sa pohybovať okolo 1,5 dB.Píšeš, že nechceš robiť reklamu a uvádzaš link na výrobcu, tak neviem.... Mne je to úplne jedno, ak to nevadí adminovi. Tých výrobcov je viac, myslím, že aj tu na Slovensku sú a dobrí.
VU+,DM900, DM 920 HD, Gibertiny 105cm
lubo32
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12.leden 2008 - 16:07

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od lubo32 »

Pre: amater. Môžeme Ti tu odpovedať o princípoch všetci, ale Tvoj problém nevyriešime. Ak navrhuješ rozvod, musíš vyliezť na strechu, zmerať všetky dostupné signály, dnes ešte vrátane analógových, ktoré spôsobujú problémy s vysokým výkonom. Presne podľa lokality. A potom navrhneš systém. Bohužiaľ( alebo našťastie), to podľa toho či pozeráš z pohľadu zákazníka, alebo dodávateľa inak to nejde. A ak to chceš kvalitne, treba merací prístroj. To je priestor pre firmy. Tu sa nedá poradiť univerzálne, ako u satelitu, kde od Ašu po Humenné je signál takmer konštantný.
VU+,DM900, DM 920 HD, Gibertiny 105cm
grupen
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 69
Registrován: 11.duben 2008 - 18:25
satelitni prijimac: GM 9060, GI Voyager II, Amiko
Kontaktovat uživatele:

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od grupen »

Překlep jsem opravil, reklama byla spíš míněna na ty přijímače. O slovenských výrobcích nepochybuji, ale ani je tak moc neznám, pokud je neprodává nějajý český prodejce. Obchodování přes hranice je sice možné, ale přece jenom trochu obtížnější než v republice.

Odkazy na internetovou stránku se zde uvádějí běžně.
GM 9060, 1,69 EMU, splitter WTR 1, GI Voiager II, Amiko 8150, motor, SkyLink
Laslo-75
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 2
Registrován: 10.květen 2009 - 19:10

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od Laslo-75 »

amater píše:Poradí niekto ako urobiť rozvod 4 až 8 TV DVD-T vrátane antén ? Západné Slovensko región Skalica.
Presne tak, ako pise lubo 32. Cesky aj rakusky digital v Skalici v pohode, ale problem je, ze slovensky ani naznak. Slovenske stanice by bolo treba robit v analogovo. Dalsi problem by mohol byt, ze cesky MUX2 je na 40 kanaly a na 39 je STV2 z javoriny dost silna. Preto si pockaj (ak mozes), az bude aj Skalica pokryta digitalne.
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od jopo33 »

pri predzosilovacou je hlavny sum dokonca dvolezitejsi ako zisk v sitach je swa-3 a o zisku nad 60 sa urcite neda hovorit pri analogu us aj umna na 59 kanali bol zisk ubohy jeho sum je strasny nejakich 2,5 db su vnom aj na prvom aj na druhom stupni smd tranzistori bfr 93 a to je ta hlavna nevyhoda toho zosika
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
lubo32
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12.leden 2008 - 16:07

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od lubo32 »

Takto: 4dB už nie je nijako nizkošumový, to je tak jedna BFR 91 tka, trošku lepšia je BFR 90A. Ale ak sa bavíme o 1,5 tak len rada AT 4... Ale ak by bol dvojstupňový, už sme na 4dB, pretože ten druhý tranzistor už nemôže mať optimalizovaný pracovný bod na šum, ale na odolnosť proti prebudeniu t.j. vyšší kolektorový prúd. Avšak toto za nás rieši výrobca na spektráku a nám nezostáva nič iné, iba dúfať, že to dodržuje. :D
VU+,DM900, DM 920 HD, Gibertiny 105cm
grupen
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 69
Registrován: 11.duben 2008 - 18:25
satelitni prijimac: GM 9060, GI Voyager II, Amiko
Kontaktovat uživatele:

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od grupen »

dano01 píše:Pre nick : grupen

No vravieť o nízkošumovom anténnom predzosilňovači pod F menej ako 4dB je trúfalosť... :Yahoo!: :Yahoo!:
Dovolím si tvrdiť, že nízkošumový anténny predzosilňovač by mal mať šumové číslo F pod 1,5dB!!! :good: - a špeciálne konštruované - tie nedostaneš bežne v obchode majú F 0,8dB!!! :poklona:

Myslím si, že tady nepíšeme proto, aby jsme se chytali za slovo, ale aby jsme zde předávali zkušenost a na druhé straně, aby zde mnozí získali potřebné vědomosti.

Napsal jsem F do 4 dB, to znamená, že to má být maximum. Pokud seženeme méně, tím lépe. Zesilovače TEROZ mají uvedeno F do 4 dB a pracují většinou bezproblémově. Kolik mají ve skutečnosti a v celém zesilovacím pásmu nevím, nikdy jsem to podrobněji nezkoumal. Dále v nabídce jsou i s nižším F. U jiných firem to bývá obdobné.
GM 9060, 1,69 EMU, splitter WTR 1, GI Voiager II, Amiko 8150, motor, SkyLink
shg
Registrovaný
Registrovaný
Příspěvky: 3
Registrován: 13.leden 2010 - 15:05

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od shg »

Zdravim vsetkych,
zlucil som info z viacerych zdrojov a vcera vecer sa mi podarilo v Revucej naladit Kralovu Holu K61! Velka radost pretrvava este aj dnes...

Antena: Polske sito (stare asi 5-6 rokov aj patricne opotrebovane :D ) - jeden direktor (to male s troma dutymi tyckami...) odlomeny a iba pridrotovany, kabel sa sklada z dvoch casti celkova dlzka cca 20-25m, v jednej tretine je prepojeny klasickymi TV koncovkami (neviem ako sa znacia...). Pouzivam aj dodany zosilovac (trafo a pripojene na konektore do TV) - je na 80% vykonu. Jedina uprava spocivala v tom ze som zhustil zadnu mriezku o dvojnasobok drotov a natocil ju na lezato. Antenu som pripevnil na rebrik a chytal signal :oops:

Vzdialenost: Vzdusna ciara merana cez Google Earth 22,25km, viditelnost priama nie je - vela kopcov - natocil som to napravo od priameho smeru na Kralovu Holu, na druhy najvyssi vrch Stolica (ze by odraz?). Dalsie prekazky su Kovova konstrukcia vysoka asi 2m a dlha asi 5m (pestuju tam cernice) a elekricke vedenie (nejaky rozbocovat do troch smerov...)

Signal: Nahodnym natocenim anteny som sa dopracoval ku plynulemu prehravaniu obrazu aj zvuku. Na Panasonicu mi potom ukazovalo silu signalu niekde okolo 70% a kvalita skakala na 30-50%

Vysledok: Vcera som do 23:30 pozeral bez problemov film na JOJke a bol som prekvapeny kvalitou obrazu VIERA... Kedze doteraz som mal iba klasiku CRT Quintrix a analogovy prijem...

Planujem este uvedene sito doplnit o tie direktory co pisal dano01 a uvidime.

Ak mate pripomienky ku spajaniu kabla alebo nejakym doplnkom ako tie nizkosumove neviem co tak piste prosim rad sa poucim - tieto anteny je celkom fun veda.
lubo32
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12.leden 2008 - 16:07

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od lubo32 »

To dano1, jasné, máš pravdu, kúzlo tejto doby je ten diaľkový príjem, chytiť niečo nové. Teda ja to tak beriem. Ja bývam v lokalite s príjmom DVBT od samého vzniku(záp. SK), takže 2 roky mi to ide z 66 kanálu a rok a pol pozerám rakusky MPX z 21 kanála, preto terajšie debaty sa rozpútavaju na základe reklamy v TV a samozrejme zapnutím nových frekvencii po Slovensku. Ešte som zabudol, ide mi excelentne aj Český MPX na 29 kanály. Keď nás zahltia veľkým počtom vysielačov, bude dobrý príjem, ale nás "ňaháňačov signálov" tým nepotešia :D
VU+,DM900, DM 920 HD, Gibertiny 105cm
lubo32
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 118
Registrován: 12.leden 2008 - 16:07

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od lubo32 »

Prečo skalným, daj to sem. Keď sa bude niekomu chcieť, nech stavia. Ale som skeptický, na to potrebuje sklenenne priechodky, symetrizáky atd a skoncí to na tom, že nemaju polyskop. Aspoň podebatujeme...
VU+,DM900, DM 920 HD, Gibertiny 105cm
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od jopo33 »

0,3 db naozaj???ta taky som fakt este nevydel hod ho sem vydel som len kolo 1.0db
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od jopo33 »

inac celkom zaujimava konstrukcia taka jednoducha s SMD suciastok keby sa mi chcelo tak jak sa mi nechce ta si ju spravym kde sui tie casi kedy sa mi chcelo :D :wink:
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
Uživatelský avatar
dvbt
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 116
Registrován: 06.únor 2007 - 21:05
Bydliště: Nové Mesto nad Váhom

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od dvbt »

Tak nejaké návody mám aj ja ak sa mi to podarí tak to naskenujem všetko a pripnem to sem je toho asi na 230 stran ale niečo poviberám možno bude mat nie kto o to záujem. Malá ukážka je na obrázkoch.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
jopo33
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 686
Registrován: 06.leden 2009 - 16:14
Bydliště: Michalovce

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od jopo33 »

je to kniha od tomasa ceskeho anteny pre prijem televize pri prijme dvb-t vsak ide o prijem na vyzsich kanaloch a rozmery by sa museli prepocitat nad 60 kanal
nikdy nehovor ze sa nieco neda, lebo stale sa najde blbec co nevie ze sa neda a urobi to .
grupen
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 69
Registrován: 11.duben 2008 - 18:25
satelitni prijimac: GM 9060, GI Voyager II, Amiko
Kontaktovat uživatele:

Re: Anteny pre DVB-T.

Příspěvek od grupen »

Ten autor knihy se jmenuje Ing. Milan Český. Myslim si však, že se výroba anténa nikdy doma nevyplatila. Ale kdo si chce hrát, ať si hraje, alespoň nebude zlobit. To samé platí i o vlasní stavbě zázračných zesilovačů.
GM 9060, 1,69 EMU, splitter WTR 1, GI Voiager II, Amiko 8150, motor, SkyLink
Odpovědět

Zpět na „DVB-T/C antény a meracia technika“