Aku antenu pre 2 vysielace

Všetko o anténach , zosilňovačoch a rozvodoch pre DVB-T/C

Moderátoři: EnoSat, Steiner

Uživatelský avatar
Gaaspi
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 37
Registrován: 12.říjen 2018 - 17:46
satelitni prijimac: Nemám
Bydliště: Galanta
Kontaktovat uživatele:

Re: Aku antenu pre 2 vysielace

Příspěvek od Gaaspi »

Kedysi v analógovej dobe som na sieťku chytal tri vysielače bežne. Ako vravím nastavil som ju trochu južne na Bratislavu a naladil som slovenské, maďarské, rakúke programy a jediný zosilovač bol ten adaptér čo sa dával na koncovku koaxiálu čo šiel do TV. Toho som sa už zriekol aby som oživoval sám STA ale dám vedieť čo om chytil keď to bude hotové ako sólo že dám len jednu anténu na strechu a dlhý koaxiál a predzosilovanie zvykne byť zabudované v TV alebo STB tam je aj v menu nataviteľné. Bratovi to tak funguje, on má na povale sieťku priklincoval ju len o trám (nemá ju ani vonku na tyči) a nedal ju ani naležato ako odporúčajú na vertikálne vysielanie a slovenské/maďarké chytá na to. Ja dám ale normálne ako sa má že na ležato a priamo na vysielač aby nebola trata ignálu moc.

Ja si myslím že veľa spraví aj to že okolité štáty vysielajú v horizontálnej polarizácii a slovensko vo vertikálnej ale keďže obvykle domovský štát má najsilnejší signál tak aj keď je otočená na horizontálny príjem tak slovenký signál ešte stále zachytí keďže je dostatočne silný a potom zo susedných štátov zachytí preto že je anténa v správnej polohe (vertikálny príjem) a tak zachytí dobre aj ich ďalekejší signál...

Obrázek
Aj preto nám ide jednou anténou chytať aj 3 vysielače...
dnes často stačí iba jeden profiler do ktorého ponapájaš jednu až štyri antény podľa potreby /napr. sitové/
ak sa jedná o staršie rozvody tak profiler ti prehodí muxy do nižšieho pásma
výstupnú úroven signálu zo zásuvky STA treba nastaviť na max 60 až 65 dBuV
Pôvodný plán bol opraviť STA vo vlastnej réžii len ide o to že ak sa ten rozvod už nepoužíva, ľudia prerábali byty, na niektorých pochodiach mohli zrušiť TV konektor a keď sa v tom niekto špára môže zrušiť polovicu vchodu (čo sa kedysi u rodičov aj stalo že niekto mal poruchu na TV konektori a opravári chodili z poschodia na pochodie to zisťovať lebo od prízemia hore nikomu nešla telka) aj bytovku zateplovali/prerábali v dobe DVB-T takže tie káble tam trčia kade tade ale ani nevieme ktorý je rozvod k príslušným bytom. Takže by som si ťahal koaxiál v stupačke. Ale ak dám viacero antén tak profiler potrebuje aj elektriku že? V tom prípade by bol v byte a tak zo strechy by muselo ísť viacero koaxiálnych káblov o celej dĺžke. Alebo ho umiestniť na strechu ale tam nikde zásuvky niesu tak by sa musel načierno napojiť niekam a to by zase mohlo niekomu vadiť...

A nakoniec ešte spomeniem jednu vec že keď som googlil ohľadne STA našlo mi to viac stránok a vidím že aj v iných barákoch je s tým problém že väčšina obyvatelov odmietla obnovu STA na DVB-T a nejakí dvaja traja dôchodcovia sa domáhali že oni keď platia koncesionárske tak majú právo na základný TV signál oni si nebudú platiť ešte navyše operátorov oni to chcú normálne cez STA ako kedysi a tí ostatní obyvatelia ich poslali dokelu s tým že nech si dedko kúpi izbovú anténu a nech im dá už pokoj... A to som uvažoval aj ja. Keby som dal iba izbovú anténu tak by mi mohla stačiť na základné SK programy? Lebo v jednom článku som čítal že vertikálna polarizácia je aj dobrá pre izbové antény.
Tuner DVBT2 HEVC: SENCOR SDB 5003T
Príjem: Všetky SK multiplexy
Uživatelský avatar
Gaaspi
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 37
Registrován: 12.říjen 2018 - 17:46
satelitni prijimac: Nemám
Bydliště: Galanta
Kontaktovat uživatele:

Re: Montáž DVB-T antény (v činžáku)

Příspěvek od Gaaspi »

Však to je v pořádku, jsme na to absolutní laik, to přiznávám ale hádam není hřích že chci sledovat televizi bez toho abych muel platit operátorům či za kabelovku. Já se do toho vůbec nevyznám. Ale chtěl bych mít TV signál bez toho abych platil za kabelovku. Vždyť je to ve vzduchu zadarmo jen jak to zachytit?

Promiň co jsem ignoroval? Viděl někde nabídku že by mi to přišel někdo nainstalovat? Nebo odporučení na techniky v okolí kde žiju? Ak áno tak promiň a kde to přene bylo? V drúhém vlékne mi jen popsali mnoho odborných věci čemu vůbec nerozumím.

Tak ještě jednou:
Jsem abolutní laik na antenní techniku. Bydlím v činžáku kde STA nefunguje a správce mi odporučil zaplatit si kabelovku. Ale mne stačí jenom programy co jsou volne zachytitelné ze vzduchu. Co můžu tedy dělat? Mám zkušenosti jenom s montáží sita kde to vypadalo tak že sito --> cca 8m koaxiálu --> TV/STB a fungovalo...
Tuner DVBT2 HEVC: SENCOR SDB 5003T
Príjem: Všetky SK multiplexy
lumca
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 38
Registrován: 20.červenec 2007 - 7:34

Re: Aku antenu pre 2 vysielace

Příspěvek od lumca »

Zavolej si na to někoho kdo tomu opravdu rozumí. Jinak se nepohneš z místa!
hlustvisihak
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 569
Registrován: 15.březen 2009 - 21:32

Mám zkušenosti jenom s montáží sita

Příspěvek od hlustvisihak »

tak tam namontuj síto , a ono není o moc složitější tam dát 16 metrů místo osmi !
Uživatelský avatar
Gaaspi
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 37
Registrován: 12.říjen 2018 - 17:46
satelitni prijimac: Nemám
Bydliště: Galanta
Kontaktovat uživatele:

Re: Aku antenu pre 2 vysielace

Příspěvek od Gaaspi »

Akurát dnes som bol v elektre pre jeden kábel na hifi vežu a kukol som si informačne aj antény, aj som sa popýtal. Mali vystavenú sieťku aj smerovú ale predavač vravel že mávajú aj takú anténu čo vyzerá skoro ako kruh a berie signál ze všech strán takže tam by sa dali chytať viaceré vysielače. Ako kukám slovenské DVB-T má veľmi slabú ponuku... Dokopy 8 programov z toho 5 pozerateľných...
Tuner DVBT2 HEVC: SENCOR SDB 5003T
Príjem: Všetky SK multiplexy
hlustvisihak
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 569
Registrován: 15.březen 2009 - 21:32

šag si pohraj

Příspěvek od hlustvisihak »

máš li čas náladu a pár ojro tak zkus tohle :
https://www.drzakytelevize.cz/emos-dvb- ... gIdZvD_BwE
nebo tohle:
https://nejlevneji.webnode.cz/products/ ... rotatorem/
ale kus drátu je levnější , nebo poklice od hrnce taky poslouží :smoke:
Uživatelský avatar
Gaaspi
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 37
Registrován: 12.říjen 2018 - 17:46
satelitni prijimac: Nemám
Bydliště: Galanta
Kontaktovat uživatele:

Re: Aku antenu pre 2 vysielace

Příspěvek od Gaaspi »

Ano presne ten typ (ta vsesmerova) byla i v tom kramku za nejakych 24€... Ta kabelovka je jenom provizorni reseni, nejedna se o zadnou sluzbu pres operatora jako UPC ale jenom klasicka mestska kabelovka co ma rozvody vybudovane a netreba mit vazanost atd. Proste dokdy platim dotehdy to uzivam a kdykoli to muzu zrusit... Takze asi na jaro namontujeme antenu na strechu...

PS: Pokojova antena byla zkousena ale nenaladilo nic jen regionalni programy z mestskeho vysilace... Nejblizssi normalna televizni vez je bud v Nitre (Zobor) nebo v Bratislave (Kamzik) ale to je vsechno nad 30km a pokojova antena je urcena do max. 10 km od vysilace.
Tuner DVBT2 HEVC: SENCOR SDB 5003T
Príjem: Všetky SK multiplexy
Odpovědět

Zpět na „DVB-T/C antény a meracia technika“