NAS

Pokud má někdo touhu napsat něco na toto fórum a přitom to svým obsahem sem napatří, tak tady je to vhodné místo.

Moderátor: Steiner

Pravidla fóra
Dôrazne upozorňujem, že táto téma nieje primárne určená na riešenie osobných sympatii,alebo nesympatií. Pre podobné problémy existujú na internete zoznamky !
Odpovědět
jaoco
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: 30.prosinec 2011 - 16:37

NAS

Příspěvek od jaoco »

Ahojte, chcel by som vymeniť svoj staručký D-link DNS-320 ktorý už na dnešnú dobu nestíha.
Moc sa mi páči QNAP TS-228A, len by som potreboval potvrdenie ak ho niekto vlastníte v spojení SSD diskami, či dokáže po sieti aspoň 50/50MB za sekundu. Výrobca uvádza 112/81 MB za sekundu.
Alebo ak máte skúsenosti s nejakým iným, len aby sa tam dali dať dva 2.5 SSD disky v cene do 150€.

Dík
gusto1
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 626
Registrován: 07.září 2011 - 22:32

Re: NAS

Příspěvek od gusto1 »

Mas tam vsetko popisane, vratane prenosovych rychlosti, ktore su pri malych suborov uplne zle.

Ja tiez uvazujem o nejakom NASku, ale nechcem kupovat hotovu vec, kde su rozne obmedzenia a nechcem ani spickovy NAS s cenou nad 500€ (bez diskov a RAM).

Rad by som si postavil nieco na mini itx x86_64 (ale ak by boli nejake vhodne MB, tak kludne by som isiel aj do ARM).
Momentalne sa mi pozdavaju CPU j5005, alebo j5040 s nejakym 8-16 GB ram to musi HW preskocit aj spickove NASy.
Problem zatial vidm v SW. Nechce sa mi hrajkat napr. s debianom a postupne tam instalovat sluzby, lebo to zaberie vela casu na ladenie atd ...
Rad by som isiel do nejakeho hotoveho riesenia (linux, prip. BSD) ako je FreeNAS, alebo nieco podobne. Zatial s tym ale nemam skusenosti
jaoco
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: 30.prosinec 2011 - 16:37

Re: NAS

Příspěvek od jaoco »

Dík za link, toho som sa obával. Potrebujem to hlavne na ukladanie a prezeranie fotiek, krátkych videí a na nejakú tú zálohu PC, satelitov a podobne. Tak hľadám niečo iné.
Uživatelský avatar
jkaval
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 34
Registrován: 11.listopad 2008 - 8:34
Bydliště: Plzeň

Re: NAS

Příspěvek od jkaval »

Teď jsem kupoval nový NAS. Vzal jsem tento
https://diskova-pole.heureka.cz/qnap-ts-251d-2g/#o=2
recenze zde
https://www.svethardware.cz/recenze-qna ... osti/51371
Pokud vyměníš 2GB RAM za 8GB RAm můžeš do něj nainstalovat UBUNTU 18 a máš NAS + PC na NET, Office, Media.
Podle mě dobrá volba.
VU+ Solo 4K (2xDVB-S2 + DVB-T2/C TWIN), Toroidal T90 1W-13E-19E-23E, 49" 4K Panasonic.
gusto1
Znalec fóra
Znalec fóra
Příspěvky: 626
Registrován: 07.září 2011 - 22:32

Re: NAS

Příspěvek od gusto1 »

Jak potom bude fungovat NAS, ked tam das ubuntu ?
Predpokladam, ze od vyrobcu je tam QNAP QTS. OS pre NASy nepoznam, ale bude to asi nieco na zaklade linux, alebo bsd s webif pre uzivatelov. Ma to moznost aj nejakych KVM a pod. ked tam chces davat ubuntu ?
Dalej predpokladam, ze NAS je niekde schovany v technickej miestnosti (racku a pod.) aby nerusil tociacimi sa diskami.
Chces sa potom z nejakeho klasickeho PC, pripojit na plochu a vyuzivat sluzby ako NET, office ... ?
magavie
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 57
Registrován: 24.červen 2008 - 10:00

Re: NAS

Příspěvek od magavie »

jaoco píše:Dík za link, toho som sa obával. Potrebujem to hlavne na ukladanie a prezeranie fotiek, krátkych videí a na nejakú tú zálohu PC, satelitov a podobne. Tak hľadám niečo iné.
Ak to chceš iba na to, tak ja som prešiel od QNAP NAS_ov na Orange pi. Napr. na Orange pi 3 máš porty USB 3 pre HDD v šuflíku a Gb LAN. Priamo v Linuxe existuje nadstavba pre NAS (openmediavault). Okrem toho, Ti tam môže bežať napríklad aj oscam server s čítačkou. Bohužiaľ to nie je hotové riešenie, ale námet na hranie.
Uživatelský avatar
jkaval
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 34
Registrován: 11.listopad 2008 - 8:34
Bydliště: Plzeň

Re: NAS

Příspěvek od jkaval »

Stačí trochu zagooglit
https://www.qnap.com/cs-cz/news/2019/qn ... are-center
Je to "vestavba" do jejich operačního systému QTS 4.3 a vyšší
VU+ Solo 4K (2xDVB-S2 + DVB-T2/C TWIN), Toroidal T90 1W-13E-19E-23E, 49" 4K Panasonic.
jaoco
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 180
Registrován: 30.prosinec 2011 - 16:37

Re: NAS

Příspěvek od jaoco »

Páni ďakujem, nakoniec riešenie úplne zadarmo.
V Zgemme H7S som zapol MiniDLNA, vložil 1TB disk a funguje to nad moje očakávania čítanie/zápis 30/30MB cez WIFI, skúsim ešte na kábli. Veľké aj malé súbory tá istá rýchlosť, telky to krásne nájdu, prehrávanie rodinných foto a videí je plynulé bez načítavania, PC ho vidia, viem tam nakopčiť mimo zdieľaného adresára to čo potrebujem zálohovať. Zajtra ešte skúsim SSD aké budú rýchlosti.
Proste paráda, presne toto som potreboval. Na filmy mám Stream Cinemu a takto mi to plne vyhovuje.
Uživatelský avatar
peter54
Veterán fóra
Veterán fóra
Příspěvky: 1832
Registrován: 04.listopad 2008 - 21:11
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: NAS

Příspěvek od peter54 »

Momentalne pouzivam na tento ucel Orange Pi Zero Plus H5 Quad Core Cortex-A53 http://www.ab-forum.info/viewtopic.php?f=166&t=75463

Povzbudeny dobrou funkcnostou som si teraz nato kupil rpi 4b. Ten ma plnohodnotný usb3, tak očakávam, ze dosiahne plnú rýchlosť gigabitu.
Orange pi 3 bol horuci kandidát, porovnanie cien a nakup z cz obchodu s dodanim za 3 dni ma presvedcili na raspberry.
Teraz čaká na instalaciu 64 bitového ubuntu. Raspberry os 64 bit je este v beta verzii. Az to bude hotové, tak sa o skusenosti samozrejme rad podelim.
Kontakt v profile cez www.
Odpovědět

Zpět na „Mimo mísu“